Zamknij

Jak przechowywać surowe ryby? Podpowiadamy

23.09.2021 13:37
ryby przechowywanie
fot. Shutterstock

Przechowywanie surowych ryb może być dla niektórych prawdziwym problemem. Sprawdźcie nasze sprawdzone triki, które wam w tym pomogą.

Jeśli zależy wam na tym, by surowe ryby jak najdłużej zachowały swój smak oraz aromat, powinniście poznać kilka sprawdzonych trików na ich przechowywanie. Sprawdźcie, jakie to proste.

Jak przechowywać surowe ryby? Sprawdzone sposoby

Surowe ryby najlepiej jest przechowywać w lodówce w pojemniku wyłożonym pokruszonym lodem. Dzięki temu mięso zachowa swój smak oraz aromat na dłużej. Z kolei, jeśli nie mamy wystarczającej ilości lodu, powinniśmy owinąć surowe ryby w ściereczki namoczone octem, a następnie włożyć do chłodziarki. Okazuje się, że ten sposób na zachowanie świeżości stosowały nasze babcie. Tak zabezpieczone ryby można przechowywać nawet 3 dni.

Jeśli chcecie cieszyć się smakiem ryb jeszcze dłużej, możecie je również zamrozić. Wcześniej mięso należy podzielić na kawałki i zamrażać w przeznaczonych do tego workach.

Jak wybrać świeżą rybę w sklepie? Podpowiadamy

Kupując ryby w sklepie, warto szczególną uwagę zwrócić na to czy ich skóra jest błyszcząca i jędrna. Warto również przyjrzeć się oczom - to właśnie one sporo mówią o świeżości mięsa. Ciemne i spłaszczone są oznaką tego, że ryba leży już bardzo długo. Z kolei skrzela powinny być czerwone i lekko błyszczące - wtedy będziemy mieć pewność, że od połowu nie minęło zbyt dużo czasu.

Zobacz także: Jak przywrócić świeżość zwiędłej sałacie? Poznajcie sprawdzony trik