Zamknij

Jak przechowywać miód? Zdradzamy sprawdzone triki

16.04.2021 14:31
miód
fot. Shutterstock

Miód wykorzystuje się w wielu przepisach kulinarnych, dlatego zawsze warto mieć go w swojej kuchni. Ten produkt spożywczy ma również sporo witamin i minerałów, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Jak jednak go przechowywać? Zapoznajcie się z naszymi trikami.

Odpowiednie przechowywanie miodu ma istotne znaczenie. Okazuje się, że niektóre sposoby mogą skrócić czas przydatności do spożycia. Istnieją jednak triki, które pomogą temu zapobiec. Sprawdźcie, czy znaliście je wszystkie.

Jak przechowywać miód? Sprawdzone triki

Miód musi być przechowywany w zaciemnionej przestrzeni. Może to być zamykana szafka lub szuflada. Kolejnym punktem, który powinno spełniać miejsce, jest odpowiednia temperatura. Może być tam maksymalnie 10 stopni Celsjusza. Dzięki temu miód nie zacznie się krystalizować i zachowa swoją pierwotną konsystencję.

Okazuje się, że najlepsza do przechowywania jest lodówka. To właśnie dzięki chłodziarce ten produkt zachowa długi termin przydatności do spożycia. Należy jednak trzymać go w hermetycznie zamykanym pojemniku, tak aby nie przesiąkł zapachami innego jedzenia.

Odpowiednio zabezpieczony miód może być przechowywany nawet kilkanaście lat.

Jakie są rodzaje miodu? Podpowiadamy

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów miodu. Do najpopularniejszych zaliczamy miód spadziowy, gryczany, rzepakowy, akacjowy, lipowy, wrzosowy oraz wielokwiatowy. Te produkty wykorzystywane w diecie w odpowiednich ilościach mogą wzmocnić oraz odżywić organizm, a także pomóc w walce z wieloma chorobami.

Zobacz także: Jak przywrócić świeżość zwiędłej sałacie? Poznajcie sprawdzony trik

Ziemniaki można wykorzystać w wielu daniach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. Niektóre potrawy mogą cię zaskoczyć.

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?