Zamknij

Jak przechowywać cukier? Są na to sprawdzone triki

15.04.2021 13:34
cukier przechowywanie
fot. Shutterstock

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, jak przechowywać cukier, koniecznie zapoznajcie się z naszymi sprawdzonymi trikami, które wam w tym pomogą. Okazuje się, że są dziecinnie proste.

Odpowiednie przechowywanie produktów spożywczych w kuchni jest bardzo ważne. Dzięki dobrze dobranym pojemnikom możemy znacznie przedłużyć ich termin przydatności do spożycia. Sprawdźcie, jak zrobić to z cukrem, który znajduje się w prawie każdym domu. 

Jak przechowywać cukier? Sprawdzone triki

Cukier jest produktem, który nie lubi wilgoci. To właśnie dlatego powinniśmy przechowywać go w szczelnie zamykanym pojemniku. Dzięki temu szansa, że zawilgotnieje, zostaje zminimalizowana. Nieodpowiednie przechowywanie cukru może doprowadzić do skawalenia. Aby temu zapobiec, warto umieścić w pojemniku kawałki jabłka lub marchewki.

Białe kryształki cukru mają właściwości wchłaniania innych zapachów. Właśnie dlatego warto zwracać uwagę na to, jakie produkty się koło nich znajdują. Najlepiej nie stawiać paczki z cukrem obok intensywnie pachnących produktów. 

Podsumowując, cukier należy przesypać z papierowego worka do hermetycznie zamykanego pojemnika i ustawić w suchym i zaciemnionym miejscu.

Czym zastąpić cukier? Podpowiadamy

Biały cukier spożywany w dużych ilościach może prowadzić do różnych chorób. Okazuje się, że zastąpienie go w diecie jest proste. Na rynku dostępnych jest wiele wyrobów, które pomogą urozmaicić naszą dietę. Na sklepowych półkach znajdziemy: stewię, ksylitol, erytrytol, melasę czy tagatozę - to tylko niektóre produkty mogące stanowić zastępstwo cukru białego.

Zobacz także: Jak zrobić bułkę tartą? Podpowiadamy

Ziemniaki można wykorzystać w wielu daniach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. Niektóre potrawy mogą cię zaskoczyć.

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?