Zamknij

Jak przechowywać ciasto na pizzę? Okazuje się, że jest to bardzo proste

20.01.2021 15:35
pizza
fot. Shutterstock

Robiąc domową pizzę, musicie wiedzieć, jak przechowywać ciasto, którego nie zużyjecie. Okazuje się, że jest to dziecinnie proste i wystarczy zastosować się do jednej zasady.

Pizza to bardzo smaczne i szybkie danie, które może przygotować każdy, nawet największy kuchenny laik. Wystarczy przyrządzić ciasto i wybrać odpowiednie dodatki. Co, jeśli chcemy przygotować ciasto wcześniej? Okazuje się, że jest pewien sposób na jego przechowanie. 

Jak przechowywać ciasto na pizzę?

Okazuje się, że ciasto na pizzę można przechowywać w lodówce. Jest jednak pewien warunek. Po zagnieceniu placka należy odstawić go na 60 minut w ciepłe miejsce. Przez ten czas będzie wyrastać. Po godzinie formujemy w kulę i zawijamy w folię spożywczą, a następnie wkładamy do zamykanego pojemnika. Przygotowane ciasto na pizzę można przechowywać w lodówce nawet przez 3 dni. Jeśli placek będzie w niej 72 godziny, po upieczeniu spód będzie chrupiący. Z kolei, jeśli zależy nam na tym, aby pizza wyszła bardziej puszysta, powinniśmy trzymać ją tam maksymalnie 48 godzin.

Wypróbujesz ten przepis?

Zobacz także: Jak obrać pomidory ze skórki? Mamy na to sprawdzony trik

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?