Zamknij

Jak pozbyć się pestycydów z owoców i warzyw? Poznaj 3 sprawdzone triki

11.01.2021 15:39
owoce i warzywa
fot. Shutterstock

Jeśli kiedykolwiek myłaś lub myłeś warzywa i owoce tylko pod bieżącą wodą, to duży błąd. Tego typu produkty trzeba potraktować innymi środkami, ponieważ samo opłukanie nie wystarczy. Sprawdź, co zrobić, aby pozbyć się szkodliwych substancji z ich powierzchni.

Wiele warzyw oraz owoców pryskanych środkami chemicznymi. Okazuje się, że umycie takich produktów samą wodą może nie wystarczyć. Przedstawiamy kilka sposobów, które pomogą w pozbyciu się szkodliwych dla organizmu substancji. 

Jak pozbyć się pestycydów z warzyw i owoców? 3 sprawdzone triki

Nie musisz kupować specjalistycznych płynów do mycia. Wystarczą domowe, tanie metody, dzięki którym w prosty sposób pozbędziesz się pestycydy z warzyw i owoców. Sprawdź, jakie produkty z twojej kuchni wam w tym pomogą.

1. Płukanie w occie i wodzie

Do przygotowania kwaśnego odczynu potrzebujesz octu oraz wody. Proporcja jest prosta: na jeden litr wody przypada pół szklanki octu. Te dwa składniki wymieszaj ze sobą w dużej misce, a następnie włóż do niej warzywa i owoce. Czas płukania powinien wynosić około 5 minut. Na koniec warzywa lub owoce umyj pod bieżącą wodą. 

2. Mycie w wodzie z dodatkiem soli

Owoce i warzywa włóż do miski z wodą, w której wcześniej rozpuszczono 3 łyżki soli. Tak przygotowane zostaw w naczyniu na około 10 minut. Po tym czasie wypłucz produkty w zimnej wodzie.

3. Spryskiwanie octem i sodą

W dużej misce umieść wodę, ocet oraz sodę oczyszczoną (szklanka octu, szklanka wody, 1 łyżka sody czyszczonej). Dokładnie wymieszaj. Całość przelej do butelki z atomizerem. Warzywa i owoce przed myciem spryskaj przygotowaną wcześniej mieszanką.

Wypróbujesz ten sposób?

Zobacz także: Co zrobić, żeby ciasto nie opadło? Mamy na to sprawdzone triki

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?