Zamknij

Jak obrać paprykę? Poznaj nasze sprawdzone triki

10.12.2020 14:17
papryka
fot. Shutterstock

W niektórych przepisach obranie papryki może okazać się nieodzowne. Sprawdźcie, jak poradzić sobie z tym problemem w kilkanaście minut. Nasze sprawdzone triki są dziecinnie proste.

Mało jest osób, które obierają paprykę. Zdarzają się jednak przepisy, w których jest to niezbędne. Jednym z przykładów może być ajwar. Papryka bez skórki przyda się również, gdy chcemy przygotować sosy lub dipy. Skórka papryki jest ciężkostrawna, to kolejny powód, dla którego warto ją usunąć. Okazuje się, że istnieje na to kilka sposobów.

Jak obrać paprykę? Te sposoby was zaskoczą

Dowiedzcie się, jak w kilka chwil usunąć skórkę z tego kolorowego warzywa. Jeśli poznacie nasze triki, z pewnością zaoszczędzicie wiele czasu.

Wykorzystaj wrzątek

Paprykę należy włożyć do garnka z gorącą wodą. Warzywo powinno być całe zanurzone. Po kilku minutach wyciągamy paprykę z naczynia. Tak sparzona skórka powinna dać się w bardzo prosty sposób obrać.

W piekarniku

Innym sposobem na oddzielenie skóry od miąższu jest upieczenie papryki w piekarniku. Najpierw myjemy warzywo, następnie kroimy na mniejsze kawałki i układamy na blaszce wyłożonej papierem. Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni Celsjusza i pieczemy przez 10 minut. Po tym czasie wyciągamy paprykę z piekarnika. Skórkę nacinamy nożem i w prosty sposób oddzielamy.

Z pomocą mikrofalówki

To jeden z najszybszych sposobów. Paprykę wystarczy włożyć do kuchenki mikrofalowej na dwie minuty. Po tym czasie warzywo stanie się miękkie, a skóra zejdzie przy pomocy noża.

Wypróbujesz nasze sposoby podczas gotowania?

Zobacz także: Jak szybko obrać krewetki? Ten trik jest bardzo prosty

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?