Zamknij

Jak kroić zioła? Do tej pory robiliście to źle

19.02.2021 15:39
krojenie nożem
fot. Shutterstock

Okazuje się, że szybkie pokrojenie ziół może sprawić nam wiele problemów. Wystarczy jednak poznać sprawdzony przez kucharzy sposób, który pozwoli wam je poszatkować.

Świeże zioła potrafią nadać całej potrawie zupełnie nowego smaku i aromatu. Odpowiednio dobrane do dań sprawiają, że stają się one w pełni ukończone. Okazuje się jednak, że zioła należy przed dodaniem odpowiednio pokroić. Istnieje pewna prosta technika, która sprawi, że to zadanie będzie banalnie proste. Sprawdźcie, na czym polega.

Jak prawidłowo kroić zioła? Podpowiadamy

Poznanie metody cross chopping z pewnością ułatwi krojenie świeżych ziół. Do jej wykonania potrzebujemy tylko ostrego noża oraz drewnianej deski. To bardzo popularny sposób, dzięki któremu posiekamy natkę pietruszki, bazylię czy koperek w kilka minut.

Jeśli chcemy pokroić produkty tą metodą, należy ustawić nóż na desce, mocno docisnąć jego czubek do podłoża lewą ręką. Prawa dłoń chwyta wtedy za trzonek i szybko unosi go nad posiekanym produktem. W ten prosty sposób pokrojenie ziół na drobne kawałeczki nie sprawi wam problemu.

Wypróbujesz naszą metodę w kuchni?

Zobacz także: Jak rozbić mięso na kotlety? O tych sposobach nie mieliście pojęcia

Ziemniaki można wykorzystać w wielu daniach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. Niektóre potrawy mogą cię zaskoczyć.  

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?