Zamknij

Jak gotować soczewicę? Podpowiadamy

12.05.2021 12:06
gotowanie
fot. Shutterstock

Soczewica jest niedoceniana w polskiej kuchni. Na szczęście od jakiegoś czasu coraz więcej osób dostrzega plusy, które płyną z regularnego spożywania tego produktu. Jak poprawnie ugotować soczewicę? Sprawdźcie sprawdzone przepisy na jej przyrządzenie.

Soczewica w swoim składzie ma wiele witamin i minerałów, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Okazuje się bowiem, że w 100 g ugotowanego produktu znajdziemy aż 25 g białka. Warto również nadmienić, że jest ono świetnie przyswajalne. Dowiedzcie się, jak poprawnie ugotować soczewicę.

Jak gotować soczewicę? Sprawdzone sposoby

Gotowanie soczewicy zależy od jej rodzaju. Okazuje się, że nie każdą przyrządza się tak samo. Istnieją dwa sposoby, z którymi warto się zapoznać.

Gotowanie soczewicy zielonej

Soczewica zielona podczas gotowania nie rozpada się i zachowuje sypkość. Z tej odmiany można przygotować pastę, zapiekankę, a nawet wegetariański pasztet. Jeśli chcemy poprawnie ugotować ten produkt, najpierw powinniśmy go opłukać pod zimną wodą, a następnie namoczyć w ciepłej przez około 45 minut. Po tym czasie należy ją odcedzić. W dużym garnku zagotować dwie szklanki wody, a następnie dodać soczewicę. Pod przykryciem gotować 15 minut. Po tym czasie zdjąć z palnika i zostawić na około 20 minut.

Gotowanie soczewicy czerwonej

Soczewica czerwona znacznie lepiej przyswaja się przez organizm niż jej zielona wersja. Dużo łatwiej jednak się rozgotowuje, dlatego używa się jej do zup czy sosów warzywnych. Okazuje się również, że nie trzeba jej wcześniej namaczać. Przygotowanie soczewicy czerwonej zaczynamy od opłukania jej na sitku. Na jedną szklankę produktu przypada 1,5 szklanki wody. W garnku należy zagotować wodę, a następnie wsypać soczewicę. Gotować około 10 minut pod przykryciem. Po tym czasie wyłączyć kuchenkę i odstawić na około 15 minut.

Jak przechowywać ugotowaną soczewicę? Podpowiadamy

Ugotowaną soczewicę należy przechowywać w hermetycznie zamykanym pojemniku w lodówce. W chłodziarce może spędzić maksymalnie 3 dni.

Zobacz także: Jak obrać pomidory ze skórki? Mamy na to sprawdzony trik

Ziemniaki można wykorzystać w wielu daniach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. Niektóre potrawy mogą cię zaskoczyć.

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?