Zamknij

Jak gotować kukurydzę? Podpowiadamy

30.03.2021 14:31
kukurydza kolba
fot. Shutterstock

Okazuje się, że ugotowanie kukurydzy tak, aby była soczysta i chrupiąca wcale nie należy do najprostszych zadań. To właśnie dlatego warto poznać sprawdzone sposoby na jej przygotowanie. Z nimi okaże się to proste.

Gotowana kukurydza nie powinna być zbyt miękka ani rozgotowana. Dlatego warto dowiedzieć się, jak ją przyrządzić, by była odpowiednio chrupiąca, a do tego smaczna. Nasze sprawdzone porady z pewnością pomogą przygotować pyszną przekąskę w kilkanaście minut.

Jak gotować kukurydzę? Sprawdzone sposoby

Jeśli wybieramy zapakowane kukurydze ze sklepu, warto zwrócić szczególną uwagę na to czy opakowanie nie jest zaparowane od środka. Jeśli wilgoć jest widoczna, jest duże prawdopodobieństwo, że warzywo się zestarzało. Najlepiej wybierać kolby średniego rozmiaru, wtedy ich nasiona będą podobnej wielkości i dadzą się łatwiej ugotować. 

Kiedy już wybraliśmy odpowiedni okaz i chcemy przejść do przyrządzania, powinniśmy pamiętać o tym, aby nie solić wody, w której będzie gotować się kolba. Jeśli ją doprawimy, możemy mieć pewność, że kukurydza stanie się twarda. Warzywo przyprawiamy dopiero po ugotowaniu.

Oczyszczoną kukurydzę pozbawioną włosków oraz liści wkładamy do dużego garnka z wrzącą wodą. Kolbę gotujemy około 15 minut. Podczas przygotowywania warto ustawić minutnik, ponieważ jeśli przetrzymamy kukurydzę dłużej w wodzie, rozgotuje się.

Jak przechowywać ugotowaną kukurydzę? Podpowiadamy

Ugotowaną kukurydzę należy zawinąć w folię spożywczą i schować do lodówki. W niskiej temperaturze może spędzić nawet 3 dni.

Zobacz także: Jak rozpoznać prawdziwy miód? Jest na to kilka trików

Ziemniaki można wykorzystać w wielu daniach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. Niektóre potrawy mogą cię zaskoczyć.

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?