Zamknij

Jak gotować białe szparagi? Podpowiadamy

31.05.2021 13:30
białe szparagi
fot. Shutterstock

Szparagi są nie tylko smaczne, ale również w swoim składzie mają wiele witamin i minerałów, które pozytywnie wpływają na pracę naszego organizmu. Warto włączyć je do swojej diety, szczególnie kiedy jest na nie sezon. Sprawdźcie, jak poprawnie ugotować białe szparagi, żeby zachwycały smakiem i aromatem.

Sezon na szparagi trwa w najlepsze, dlatego warto wybrać się do sklepu czy na bazarek i zaopatrzyć w to smaczne warzywo. Na rynku znajdziemy szparagi zielone, fioletowe oraz białe. Te ostatnie charakteryzują się delikatnym smakiem, dlatego świetnie będą pasować do wielu dań. Okazuje się jednak, że ich przygotowanie znacznie różni się od pozostałych. Sprawdźcie, jak ugotować białe szparagi.

Jak ugotować białe szparagi? Podpowiadamy

Przed przystąpieniem do gotowania szparagi należy dokładnie przygotować. Białe warzywa są znacznie twardsze niż ich zielona wersja, dlatego przed wrzuceniem ich do wody należy je obrać, a także odciąć końcówki. W wielu sklepach można znaleźć specjalną skrobaczkę do warzyw, która znacznie ułatwi cały proces.

Po obraniu białych szparagów można przejść do ich dalszego przygotowania. Należy umieścić je w wysokim garnku, dzięki któremu pędy przyrządzimy w pionie. Do naczynia należy nalać tyle wody, by główki warzyw wystawały trochę nad jej poziom. Warto pamiętać, by do wody z białymi szparagami nie dodawać soli. Jeśli już wykonaliśmy wszystkie kroki, należy przykryć garnek pokrywką i rozpocząć gotowanie na średnim ogniu. Białe szparagi powinny być dobre po około 15 minutach.

Jak przechowywać szparagi? Sprawdzony sposób

Szparagi powinny być przechowywane w lodówce. Najlepiej owinąć je folią spożywczą i umieścić w pozycji pionowej. W niskiej temperaturze mogą spędzić nawet 3 dni.

Zobacz także: Jak smażyć bez pryskającego tłuszczu? Mamy na to sprawdzone triki

Ziemniaki można wykorzystać w wielu daniach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. Niektóre potrawy mogą cię zaskoczyć.

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?