Zamknij

Ile razy można odgrzewać jedzenie? Do tej pory mogliście robić to źle

23.03.2021 14:30
odgrzewanie jedzenia
fot. Shutterstock

Każdemu kiedyś zdarzyło się odgrzać jakąś potrawę. Okazuje się, że nie wszystko można ponownie poddawać obróbce termicznej. Sprawdźcie, jak i co można podgrzać kolejny raz.

Chyba nikt po odgrzaniu i zjedzeniu danej potrawy nie chciałby się zatruć. Ile razy można więc odgrzewać jedzenie, aby nikomu nie zaszkodziło? Okazuje się, że jest parę sposobów, które warto wykorzystać podczas przechowywania, a następnie odgrzewania różnorodnych potraw. Sprawdźcie, na czym polegają.

Ile razy można odgrzewać jedzenie? Podpowiadamy

Jeśli została nam nadwyżka produktów spożywczych najlepiej, jeśli je od razu zamrozimy. Do tego celu warto użyć pojemników, które można zamknąć hermetycznie. Należy również pamiętać o odpowiednim opisaniu produktów znajdujących się w środku. Na opakowaniu powinna znaleźć się informacja o dacie zamrożenia potrawy, ponieważ nie wszystko można przechowywać tak samo długo.

Po rozmrożeniu jedzenia można śmiało poddać je jeszcze raz obróbce termicznej. W zależności od produktów do tego celu wykorzystujemy garnek, patelnię lub kuchenkę mikrofalową. Warto jednak pamiętać, że raz rozmrożone produkty, nie powinny być ponownie zamrożone.

Jakich produktów lepiej nie odgrzewać?

Okazuje się, że lepiej ponownie nie podgrzewać ryżu, kurczaka, grzybów oraz szpinaku. To jedzenie przechowywane nawet w niskiej temperaturze nie nadaje się do ponownego spożycia. To właśnie te produkty odgrzane ponownie mogą mieć negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, a nawet być przyczyną zatrucia pokarmowego.

Zobacz także: Jak rozbić mięso na kotlety? O tych sposobach nie mieliście pojęcia

Ziemniaki można wykorzystać w wielu daniach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. Niektóre potrawy mogą cię zaskoczyć.

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?