Zamknij

Ile gotować jajka przepiórcze? Odpowiedź was zaskoczy

30.03.2021 15:39
jajka przepiórcze
fot. Shutterstock

Jajka przepiórcze są piękną ozdobą sałatek czy kanapek. Jak jednak je ugotować? Okazuje się, że sposób jest banalnie prosty i poradzi sobie z nim nawet kulinarny laik.

W wielu krajach jajka przepiórcze uznawane są za przysmak. Ten niewielkich rozmiarów produkt jest bogaty w witaminy i minerały, dlatego warto uwzględnić go w codziennej diecie. Prócz wielu właściwości odżywczych, jajka przepiórek mają również sporo walorów smakowych. Te niewielkie jajeczka można wykorzystać jako dodatek do zup, kanapek, sałatek, a nawet jeść je na surowo.

Ile gotować jajka przepiórcze? Podpowiadamy

Ugotowanie jajek przepiórczych nie zajmuje zbyt wiele czasu i jest proste. Wystarczy włożyć je delikatnie do osolonej gotującej się wody. Jeśli zależy nam na przyrządzeniu ich na twardo, warto gotować je przez 4 minuty. Do przygotowania ich na miękko wystarczy 1,5 minuty. Kiedy już są gotowe, należy je przełożyć do zimnej wody - ten sposób sprawi, że da się je łatwo obrać.

Jak przechowywać jajka przepiórcze? Sprawdzony sposób

Okazuje się, że jajka przepiórcze można przechowywać nawet 30 dni w temperaturze pokojowej, a w lodówce maksymalnie 3 miesiące.

Zobacz także: Jak zrobić miękki pasztet? Zdradzamy sprawdzone triki

Ziemniaki można wykorzystać w wielu daniach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. Niektóre potrawy mogą cię zaskoczyć.

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?