Zamknij

Dlaczego nie powinno się używać folii aluminiowej do pieczenia? Odpowiedź was zaskoczy

24.09.2021 14:45
folia aluminiowa
fot. Shutterstock

Przez wiele lat utrwalał się stereotyp, że pieczenie w folii aluminiowej jest jak najbardziej prawidłowe. Okazuje się, że osoby, które tak przygotowywały dania, narażały swoje zdrowie. Sprawdźcie, dlaczego.

Okazuje się, że wbrew powszechnej opinii wcale nie powinno się używać folii aluminiowej do pieczenia. Dowiedzcie się, dlaczego lepiej z niej zrezygnować. Odpowiedź z pewnością was zaskoczy.

Dlaczego nie powinno się używać folii aluminiowej do pieczenia? Podpowiadamy

Chociaż folia aluminiowa w każdej kuchni jest popularna. Warto nieco ograniczyć jej używanie. Okazuje się, że aluminium w niej zawarte może przenikać do produktów spożywczych. Jeśli więc dostarczymy organizmowi dużą dawkę tego pierwiastka, narazimy się na rozwój chorób związanych z układem kostnym czy nerwowym.

Nie powinno się więc używać folii aluminiowej do pieczenia. Wszystko za sprawą tego, że niektóre produkty spożywcze w połączeniu z glinem zawartym w folii aluminiowej mogą wywoływać silną reakcję chemiczną, która negatywnie wpływa na pracę całego organizmu.

W czym najlepiej piec żywność? Sprawdzone sposoby

Żywność najlepiej piec w naczyniach żaroodpornych, brytfankach czy przeznaczonych do tego specjalnych rękawach. Te ostatnie sprawią, że pieczone produkty będą soczyste, a do ich przygotowania nie będzie potrzebny dodatkowy tłuszcz.

Zobacz także: Co zrobić, gdy ziemniaki zaczynają kipieć? Mamy na to sprawdzone triki