Zamknij

Dlaczego nie należy mrozić smażonego jedzenia? Podpowiadamy

30.07.2021 13:41
smażone jedzenie
fot. Shutterstock

Mrożenie produktów spożywczych to doskonały sposób na przechowywanie żywności i przedłużenie jej trwałości. Okazuje się, jednak, że nie wszystko można zamrozić. Dowiedzcie się, dlaczego nie wolno mrozić smażonego jedzenia.

Nie od dziś wiadomo, że mrożenie różnych produktów spożywczych sprawia, że są one znacznie dłużej przydatne do spożycia. Warto jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu mrożonego jedzenia, a także dowiedzieć się, co można mrozić, a czego lepiej nie wkładać do chłodziarki. Sprawdźcie, jak to jest ze smażonymi produktami.

Dlaczego nie należy mrozić smażonego jedzenia? Podpowiadamy

Okazuje się, że nie powinno się zamrażać smażonego jedzenia, ponieważ wpływa to negatywnie na jego smak oraz wygląd po późniejszym podgrzaniu. Jeśli będziemy chcieli je ponownie rozmrozić, całość rozpadnie się i straci charakterystyczną chrupkość, którą uzyskujemy po usmażeniu. Do chłodziarki nie powinny więc trafiać smażone frytki, kotlety czy kawałki kurczaka.

Jak przechowywać smażone jedzenie? Sprawdzony sposób

Smażone produkty należy przełożyć do hermetycznie zamykanego pojemnika i umieścić w lodówce. W takich warunkach mogą spędzić nawet 2 dni.

Zobacz także: Jak przecedzić makaron bez durszlaka? Znamy kilka sprawdzonych trików