Zamknij

Czym zastąpić olej w cieście? Będziecie zaskoczeni

29.12.2020 15:31
olej w cieście
fot. Shutterstock

Olej to bardzo popularny składnik różnego rodzaju ciast. Niestety charakteryzuje się sporą kalorycznością. Sprawdźcie, czym możecie go zastąpić podczas przygotowywania wypieków.

W wielu przepisach na wypieki wśród składników wymieniona jest szklanka oleju lub kostka masła. Jeśli chcecie ograniczyć dodawanie tłuszczu lub po prostu nie macie odpowiedniej ilości w swojej lodówce, koniecznie sprawdźcie, czym możecie go zastąpić. Ten sposób pozytywnie was zaskoczy.

Czym zastąpić olej w cieście? Poznaj prosty trik

Olej w przepisach cukierniczych nadaje wypiekom miękkość i sprawia, że ich konsystencja jest bardziej spójna. Tłuszcz jest ważnym składnikiem, ponieważ przedłuża trwałość wyrobów oraz dodaje połysku i ułatwia napowietrzanie ciasta. Czym więc zastąpić tak istotny element?

Okazuje się, że olej w przepisie świetnie zastąpi jogurt naturalny. Wystarczy zmniejszyć podaną ilość oleju o połowę lub w ogóle z niego zrezygnować i dodać około 3/4 szklanki jogurtu. Dzięki temu każdy wypiek stanie się puszysty i miękki. Kaloryczność przygotowywanego ciasta się zmniejszy i będzie można jeść je bez wyrzutów sumienia.

Wypróbujecie ten trik?

Zobacz także: Jak obrać paprykę? Poznaj nasze sprawdzone triki

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?