Zamknij

Czym jest gotowanie sous vide? Podpowiadamy

28.05.2021 12:14
gotowanie metodą sous vide
fot. Shutterstock

Gotowanie sous vide jest popularne w wielu restauracjach. Okazuje się, że potrawy przygotowane tym sposobem można zrobić także w domu. Sprawdźcie, na czym dokładnie polega ta metoda.

Technika sous vide pochodzi z Francji. Wymyślił ją kucharz Georges Pralus, który w latach 70. odkrył, że pakowanie próżniowe wątróbki jest dużo lepsze niż przygotowanie jej w tradycyjny sposób. Obecnie gotowanie sous vide jest popularne na całym świecie. Sprawdźcie, na czym dokładnie polega.

Czym jest gotowanie sous vide? Podpowiadamy

Jeśli chcemy przygotować produkt metodą sous vide, musimy do tego celu wykorzystać specjalną torbę, do której wkładamy jedzenie. Następnie zanurzamy całość w gorącej wodzie przez określony czas. Temperatura nie powinna przekroczyć 100 stopni Celsjusza, a czas gotowania może trwać od kilku do kilkunastu godzin.

Gotowanie tą metodą sprawia, że struktura żywności jest delikatna i równomiernie ugotowana. Smak oraz wartości odżywcze zostają wewnątrz opakowania. Gotowanie metodą sous vide jest zdrowsze i nie wymaga użycia soli oraz tłuszczu.

Ugotować próżniowo można wiele produktów - wołowinę, wieprzowinę, drób, a nawet ryby czy warzywa.

Jak przechowywać produkty przygotowane metodą sous vide? Sprawdzony sposób

Żywność przygotowaną metodą sous vide należy przechowywać w lodówce lub zamrażarce. W niskiej temperaturze może spędzić nawet kilka miesięcy.

Zobacz także: Przepis na makaron z jajkiem. Wypróbujcie to proste danie

Ziemniaki można wykorzystać w wielu daniach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. Niektóre potrawy mogą cię zaskoczyć.

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?