Zamknij

Co zrobić, żeby mleko nie przywarło do garnka podczas gotowania? Podpowiadamy

27.05.2021 13:34
gotowanie mleka
fot. Shutterstock

Okazuje się, że ugotowanie mleka może być dla niektórych osób prawdziwym wyzwaniem. Często zdarza się bowiem, że przywiera ono do garnka. Warto poznać sprawdzone triki na poradzenie sobie z tym problemem.

Mogłoby się wydawać, że ugotowanie mleka to niezbyt wymagająca sztuka. Okazuje się jednak, że jest zgoła inaczej. To zadanie przerasta wiele osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z gotowaniem. Właśnie dlatego warto poznać dwa triki, które ułatwią to zadanie.

Co zrobić, żeby mleko nie przywarło do garnka podczas gotowania? Sprawdzone triki

Jeśli chcemy, by mleko nie przywarło do garnka, warto wypróbować pierwszy z trików. Chodzi o to, by przed nalaniem mleka przepłukać garnek zimną wodą. Warto również zostawić na jego dnie około dwóch łyżek wody. Następnie garnek z zawartością należy postawić na kuchence i zacząć gotować. Po kilku minutach od wrzenia uzupełniamy naczynie mlekiem i przyrządzamy jak zazwyczaj.

Drugi sposób, o którym warto wspomnieć, to przetarcie wnętrza garnka ręcznikiem papierowym nasączonym olejem. Kiedy już to zrobimy, możemy przejść do gotowania mleka.

Jak przechowywać ugotowane mleko? Podpowiadamy

Ugotowane mleko należy przelać do szklanego pojemnika i umieścić w lodówce. W niskiej temperaturze może spędzić maksymalnie 4 dni.

Zobacz także: Co zrobić z agrestu? Sprawdzone przepisy

Ziemniaki można wykorzystać w wielu daniach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. Niektóre potrawy mogą cię zaskoczyć.

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?