Zamknij

Co robić, kiedy mak jest gorzki? Są na to sprawdzone sposoby

25.03.2021 14:44
mak
fot. Shutterstock

Mak używany jest do wielu potraw. Co jeśli okaże się gorzki i niesmaczny? Taki produkt może sprawić, że cały czas poświęcony na gotowanie okaże się stracony. Istnieją jednak sposoby, które poradzą sobie z tym problemem.

Potrawy z dodatkiem maku najczęściej goszczą na świątecznym stole. Aby się udały, warto podczas zakupów wybrać najlepszy. Ten składnik jest bardzo istotny, ponieważ nieodpowiedni może zepsuć potrawę. Sprawdźcie, jakie są sposoby na gorzki mak.

Co robić, kiedy mak jest gorzki? Zdradzamy sprawdzone sposoby

Jeśli zależy nam na tym, by mak nie był gorzki, powinniśmy wypróbować sprawdzone sposoby, które stosowały nasze mamy i babcie. Okazuje się, że wystarczy ten składnik wypłukać w zimnej wodzie. Po kilku minutach należy go dokładnie odsączyć, a następnie przełożyć do garnka i zalać ciepłym mlekiem. Przykryty cieczą musi spędzić w niej 15 minut. Następnie należy gotować go przez około 30 minut.

Kolejnym sposobem, aby zniwelować gorzki smak maku, jest dokładne zmielenie go z dodatkiem miodu oraz śmietany. Te słodkie składniki sprawią, że ziarenka wymieszają się z nimi i już nie będą aż tak cierpkie.

Okazuje się, że jeśli te sposoby nie działają i mak nadal jest gorzki, to bardzo prawdopodobne, że jest zjełczały.

Jak przechowywać mak? Podpowiadamy

Mak należy przechowywać w szczelnie zamykanym pojemniku w suchym i ciemnym miejscu. Tak zabezpieczony będzie nadawać się do spożycia nawet kilka miesięcy.

Zobacz także: Jak przecedzić makaron bez durszlaka? Znamy kilka sprawdzonych trików

Ziemniaki można wykorzystać w wielu daniach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. Niektóre potrawy mogą cię zaskoczyć.

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?