Zamknij

Czym jest tapioka? Podpowiadamy, jakie ma zastosowanie w kuchni

06.04.2021 14:23
tapioka
fot. Shutterstock

Okazuje się, że pomijana jest zupełnie niesłusznie. Ma bowiem wiele cennych właściwości, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Sprawdźcie, czym jest tapioka i jak wykorzystać ją do przygotowania różnych posiłków.

Tapioka nie ma charakterystycznego aromatu oraz smaku, dlatego może być podawana na wiele sposobów. Świetnie sprawdzi się, kiedy jesteśmy na diecie lub mamy wrażliwy układ pokarmowy. Zobaczcie, jakie potrawy przyrządzicie z wykorzystaniem tapioki.

Co to jest tapioka? Zastosowanie w kuchni

Tapioka to nic innego jak skrobia ekstrahowana z manioku. Roślina ta najczęściej występuje w Ameryce Południowe oraz Środkowej. W Polsce produkt ten możemy kupić w postaci mąki lub małych przezroczystych kulek. Tapioka jest hipoalergiczna, więc mogą przyjmować ją osoby z różnego rodzaju uczuleniami. Nie zawiera także cholesterolu oraz glutenu.

Mąka z tapioki świetnie sprawdzi się jako zagęszczacz zup, a także sosów. Ten produkt spożywczy można dodać również do ciasta, sałatki oraz budyniu. Najpopularniejsza na świecie jest jednak herbata z przezroczystymi kulkami tapioki.

Jak przechowywać tapiokę? Podpowiadamy

Tapiokę należy przechowywać w hermetycznie zamykanym pojemniku. Tak zabezpieczona będzie nadawać się do spożycia nawet przez dwa lata. Warto jednak pamiętać, aby postawić ją w ciemnym i suchym miejscu.

Zobacz także: Jak pozbyć się zapachu cebuli? Poznaj sprawdzone triki

Ziemniaki można wykorzystać w wielu daniach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. Niektóre potrawy mogą cię zaskoczyć.

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?