Zamknij

Co to jest galgant? Podpowiadamy, jak go wykorzystać w kuchni

17.08.2021 13:31

Galgant to popularna przyprawa w kuchni azjatyckiej. Dowiedzcie się, jak smakuje oraz do jakich potraw można ją wykorzystać.

galgant
fot. Shutterstock

Galgant ma wiele zdrowotnych właściwości, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie pracy naszego organizmu. Warto więc wprowadzić go do swojej diety. Sprawdźcie, czy wiedzieliście jak wykorzystać go w kuchni.

Jak wykorzystać galgant w kuchni? Podpowiadamy

Galgant jest rośliną, która swoim wyglądem przypomina nieco imbir. To ostra przyprawa o gorzkim smaku. Bogata jest w wiele olejków eterycznych. W sklepach galgant dostępny jest pod postacią zmielonego korzenia czy pastylek. Ta przyprawa dość często pojawia się w kuchni wietnamskiej, indonezyjskiej oraz tajskiej. Można dodać ją do wołowiny, wielu różnych ryb, a nawet jako zagęszczacz sosów.

Z galgantu można przyrządzić również napar. Wtedy jedną łyżkę przyprawy należy zalać wrzątkiem i parzyć przez 30 minut. Tak przygotowany napój pozytywnie wpłynie na perystaltykę jelit.

Jak przechowywać przyprawy? Sprawdzone sposoby

Przyprawy powinniśmy przechowywać w hermetycznie zamykanych pojemnikach w ciemnym i suchym miejscu. W takich warunkach mogą spędzić nawet kilka miesięcy.

Zobacz także: Jak obrać paprykę? Poznaj nasze sprawdzone triki

loader