Zamknij

Co można marynować? Podpowiadamy

19.04.2021 13:25
marynowanie
fot. Shutterstock

Marynowanie to popularna metoda konserwacji żywności. W ostatnim czasie zdobywa coraz większą popularność. Sprawdźcie, jakie produkty można marynować. O niektórych mogliście nie mieć pojęcia.

Marynowanie to stary sposób konserwowania, który wykorzystuje się bardzo często do obróbki mięs czy warzyw. Ocet używany w czasie marynowania pozwala zachować piękny kolor, a także walory odżywcze wielu produktów spożywczych. Okazuje się, że marynować można znacznie więcej, niż przypuszczaliśmy.

Co można marynować? Podpowiadamy

Najczęściej marynuje się owoce i warzywa. Tego typu obróbkę można wykorzystać także do przyrządzenia mięs, ryb, a nawet jajek. Dzięki dobrze przygotowanej marynacie zachowamy smak oraz aromat żywności na znacznie dłużej. Zalewa, którą wykorzystuje się w marynatach to w głównej mierze zioła oraz przyprawy, które pomagają zachować nam cenne składniki odżywcze.

Marynowanie nie tylko poprawia i wyostrza smak. Jeśli zamarynujemy mięso, ten produkt stanie się kruchy. Z kolei owoce oraz warzywa będą cieszyć pięknym aromatem cały rok.

Jak przechowywać przetwory? Sprawdzony sposób

Okazuje się, że im chłodnej, tym lepiej dla przyrządzonych przetworów. Kiszonki najlepiej jest więc przechowywać w piwnicy. Jeśli jej nie mamy, możemy wykorzystać do tego celu lodówkę.

Zobacz także: Ten sos czosnkowy zrobisz w mniej niż 5 minut. To prawdziwy hit

Ziemniaki można wykorzystać w wielu daniach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. Niektóre potrawy mogą cię zaskoczyć.

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?