Zamknij

Co można jeść w Wielki Piątek? Podpowiadamy

02.04.2021 10:28
jedzenie wielki piatek
fot. Shutterstock

W ciągu roku liturgicznego są dwa dni, w których obowiązuje ścisły post. Jest to Środa Popielcowa oraz Wielki Piątek. To właśnie w te dni należy spożywać postne posiłki. Sprawdźcie, co można zjeść przed świętami wielkanocnymi.

Osoby wierzące w Wielki Piątek obowiązuje post jakościowy oraz ilościowy. Ma to być forma pokuty oraz odpowiednie przygotowanie do duchowego przeżycia świąt.
Według prawa kanonicznego w ten dzień obowiązuje wstrzemięźliwość oraz ścisły post. Czy to oznacza, że tego dnia nie można nic zjeść? Sprawdźcie, jakie pokarmy można spożywać w Wielki Piątek.

Co można jeść w Wielki Post? Podpowiadamy

Post jakościowy oznacza wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i obowiązuje od 14. roku życia. Post ilościowy obejmuje osoby od 18. do 60. roku życia. Oznacza to, że można zjeść raz do syta oraz 2 mniejsze posiłki w ciągu całego dnia.

W Wielki Piątek nie można jeść potraw zawierających mięso, a także słodyczy oraz pić alkoholu. Osoby przestrzegające postu mogą postawić na owoce, warzywa, nabiał, a także ryby.

Co powinno znaleźć się w święconce wielkanocnej?

Zgodnie z tradycją w koszyczku powinno znaleźć się aż siedem pokarmów. W ich skład wchodzą: chleb, jajko, chrzan, ser, wędlina, ciasto oraz pieprz i sól.

Zobacz także: Co zrobić, żeby ciasto nie opadło? Mamy na to sprawdzone triki

Ziemniaki można wykorzystać w wielu daniach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. Niektóre potrawy mogą cię zaskoczyć.

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?