Zamknij

Co i jak można kisić? Niektóre pomysły was zaskoczą

21.07.2021 12:30
kiszone warzywa i owoce
fot. Shutterstock

Latem warto wykorzystać świeże owoce i warzywa do kiszenia. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się ich smakiem oraz aromatem znacznie dłużej. Dowiedzcie się, jakie produkty można przyrządzić tym sposobem.

Kiszonki to przetwory, które w swoim składzie mają wiele witamin. Wzmacniają odporność, zawierają wiele składników mineralnych, a także korzystnie wpływają na pracę organizmu. Tak przyrządzone owoce i warzywa warto jeść jesienią oraz zimą, ponieważ to właśnie wtedy organizm potrzebuje najwięcej wsparcia. Sprawdźcie, co i jak można kisić.

Co i jak można kisić? Podpowiadamy

W Polsce najpopularniejsze jest kiszenie warzyw. Najczęściej do słoików wkłada się ogórki, kapustę czy buraki. Okazuje się, że można także ukisić marchew, cebulę, czosnek oraz pomidory czy kalafiora. Oryginalny smak i wiele witamin podczas takiej obróbki zachowają również kabaczki czy rzodkiewki. Układając warzywa w słoiku można wymieszać kilka różnych gatunków - dzięki temu powstanie smaczna i zdrowa sałatka, która sprawdzi się jako dodatek do obiadu.

Warto również kisić owoce. Kiszone cytryny to przysmak prosto z Maroka, który warto przygotować również w swojej kuchni. W słoikach można zamknąć również jabłka, gruszki, winogrona, śliwki, a nawet banany.

Jaką wodę wykorzystać do zalewy? Będziecie zaskoczeni

Do kiszenia warto wykorzystać ciepłą wodę. To właśnie wyższa temperatura pozwoli zachować składniki odżywcze przyrządzanych warzyw i owoców. Woda nie powinna by twarda ani żelazista. Do kiszenia można wykorzystać kranówkę ozonowaną, a także filtrowaną.

Zobacz także: Co zrobić, gdy ziemniaki zaczynają kipieć? Mamy na to sprawdzone triki