Zamknij

Chcesz ugotować dużą ilość jajek? Mamy na to sprawdzony trik

01.04.2021 14:25
jajka na twardo
fot. Shutterstock

Okazuje się, że ugotowanie dużej ilości jajek na raz wcale nie jest takie trudne. Wystarczy poznać sprawdzony sposób, który wam w tym pomoże.

Jajka mają wiele zastosowań. Można wykorzystać je jako składnik wypieków czy dodatek do kanapek lub sałatek. Najczęściej jajka pojawiają się podczas świąt wielkanocnych. Wtedy ten produkt je się na twardo. Jak jednak przygotować je, kiedy potrzebujemy ich znacznie więcej niż zazwyczaj? Okazuje się, ze warto poznać jeden sprawdzony trik. Mogliście nie mieć o nim pojęcia. 

Jak szybko ugotować dużą ilość jajek? Sprawdzony trik

Jajka na twardo przygotowuje się w gotującej wodzie. Trzeba jednak poświęcić sporo czasu, aby miała odpowiednią temperaturę. Można zrobić to znacznie łatwiej. Wystarczy upiec jajka. Piekarnik powinno się nagrzać do 160 stopni Celsjusza i umieścić produkt na blaszce. Należy pamiętać, aby jajka miały wówczas temperaturę pokojową. Minutnik ustawiamy na 30 minut. Po tym czasie wyjmujemy jajka, które są przygotowane na twardo. Warto poczekać aż trochę ostygną, a następnie obrać je ze skorupki.

Tak przygotowane jajka można położyć na kanapce lub wykorzystać do zrobienia pasty.

Jak przechowywać jajka na twardo? Podpowiadamy

Wszystkie jajka muszą być przechowywane w lodówce. Te ugotowane mogą spędzić w chłodziarce nawet 4 dni pod warunkiem, że nie są obrane. W innym przypadku termin ich przydatności wynosi 2 dni.

Zobacz także: Jak rozpuścić gotową masę kajmakową? Zdradzamy sprawdzone triki

Ziemniaki można wykorzystać w wielu daniach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. Niektóre potrawy mogą cię zaskoczyć.

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?