Zamknij

Zlewozmywaki do kuchni - jak wybrać najlepszy?

11.03.2021
Aktualizacja: 11.03.2021 15:50

Zlewozmywaki do kuchni są niezbędne, nawet jeśli na wyposażeniu jest zmywarka, a z kuchni korzysta się okazjonalnie. Trzeba jedynie wybrać odpowiedni zlew, który ułatwi codzienne funkcjonowanie. Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać przy tak ogromnym wyborze kolorów, wzorów i materiałów? 

Jaki zlewozmywak wybrać do kuchni?
fot. Shutterstock

W ofercie wielu sklepów zlewozmywaki do kuchni dostępne są w różnych formach, wymiarach, kolorach, wykonane są z różnych materiałów, przez co bardzo łatwo jest stracić głowę przy wyborze. Różnorodność zlewów sprawia, że można dobrać idealny model do każdej kuchni. Warto wiedzieć jedynie, na co zwracać uwagę.

Zobacz także: Marmurowe blaty, mosiężne uchwyty i granatowe fronty. Tak prezentuje się najpiękniejsza kuchnia na Instagramie

Zlewozmywaki do kuchni - na co zwracać uwagę? 

Zlewozmywaki do kuchni wydają się być prozaiczną sprawą, jednak w praktyce zakup może sprawić wiele trudności. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak praktyczność, trwałość oraz aspekty wizualne. 

Niestety łatwo jest wybrać zlew, który zacznie z czasem się niszczyć, będzie niewygodny w codziennym stosowaniu lub zacznie się szybko brudzić.  

By uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji niewłaściwego wyboru, należy zwracać uwagę na takie kwestie jak: 

  • liczba komór, 
  • czy zlew jest nakładany albo wbudowany, 
  • materiał wykonania zlewu. 

Do tego konieczne są wymiary szafki, na której znajdzie się zlewozmywak. 

Zobacz także: Aranżacja małej kuchni – najlepsze pomysły na wystrój niewielkiego wnętrza

Jaki zlewozmywak wybrać? Dwukomorowy czy jednokomorowy? 

Zlewozmywaki do kuchni dopasowuje się do wielkości szafki oraz do potrzeb, czyli tego jak często i do czego zlew będzie używany. Są osoby korzystające z kuchni okazjonalnie, ale i takie, które przebywają w niej bardzo często. Trzeba wziąć to pod uwagę, decydując się na to, ile komór powinien mieć zlewozmywak. 

Zlewozmywak jednokomorowy 

Czyli posiadający jedną komorę z jednym odpływem, niekiedy również mały ociekacz. Sprawdzi się w małych kuchniach lub takich, w których jest zmywarka. Opcja preferowana przez singli lub pary niekorzystające zbyt często z kuchni.  

Zlewozmywak półtorakomorowy 

Jest to zlew z jedną komorą główną z odpływem oraz mniejszą komorą pomocniczą, również posiadającą odpływ. Może być z ociekaczem lub bez. Mniejsza komora sprawdza się przy myciu owoców i warzyw.  

Zlewozmywak dwukomorowy 

Posiada dwie pełne komory z odpływami. Do wyboru są z ociekaczem lub bez. Mogą mieć różne wielkości, jednak obie są w pełni funkcjonalne. Jest to najwygodniejszy zlew w kuchni bez zmywarki.  

Zlewozmywak dwu i półkomorowy oraz większe 

Taki zlew ma dwie pełne komory z odpływami oraz jedną pomocniczą. Wiele modeli posiada dodatkowo wbudowany ociekacz. Sprawdzają się jedynie w dużych kuchniach w wielkich domach.

Zobacz także: Kuchnia z wyspą – praktyczne i modne rozwiązanie nie tylko do dużych wnętrz

Jaki zlew do kuchni - nakładany czy wbudowany? 

Zlewozmywaki do kuchni mogą być nakładane, wbudowane a niekiedy podbudowane.  

Zlewozmywak nakładany 

Taki zlew nie potrzebuje blatu. Można nim pokryć szafkę. Ważne jest dokładne dopasowanie rozmiaru zlewu do szafki. 

Zlewozmywak wbudowany 

Najpopularniejszy rodzaj zlewu - wbudowuje się je od góry w wyciętą dziurę w blacie. Sprawdza się to w małych kuchniach, szczególnie w bloku. 

Zlewozmywak podbudowany  

Tzw. zlew podwieszany. Montuje się go od dołu przez dziurę w blacie. To metoda popularna w kuchniach z małym blatem, ponieważ minimalizuje miejsce zajmowane przez zlew. 

Niezależnie od rodzaju zlewozmywaka mogą mieć one różne kształty. Bardzo popularne są zlewozmywaki narożne do kuchni. Dostępne są również zlewozmywaki w kształcie litery L, prostokątne, kwadratowe lub trapezowe. 

Zobacz także: Fototapeta do kuchni: pomysły na najciekawsze aranżacje kuchni z tapetą w roli głównej

Z jakiego materiału wybrać zlewozmywak? 

Zlewozmywaki do kuchni wykonuje się z różnych materiałów. Od nich zależy trwałość, cena oraz czystość. Na jaki warto się zdecydować? 

Zlewozmywaki granitowe 

Wykonane najczęściej z granitu, kwarcu lub krzemu. Są bardzo twarde, wytrzymałe oraz odporne na odbarwienia, uderzenia, zmiany temperatury, wysokie temperatury, substancje chemiczne i zarysowania. Wymagają jedynie regularnej pielęgnacji i bieżącego usuwania zanieczyszczeń. Należy wycierać je po myciu. Warto raz na jakiś czas je natłuszczać, np. zwykłym olejem kuchennym.  

Zlewozmywaki stalowe  

Najczęściej wybierany rodzaj zlewozmywaków. Wykonywane są ze stali szlachetnej, nierdzewnej, emaliowanej lub kompozytów granitowych. Bardzo łatwo utrzymać ich czystość, są też odporne na wysokie temperatury, jej nagłe zmiany oraz na uderzenia. Wadą zlewu stalowego są widoczne zacieki i plamy. 

Dawniej popularne były zlewozmywaki emaliowane. Taka opcja jest jednak mało praktyczna, ponieważ stal traci swoją odporność, a emalia bardzo szybko odpada płatami.  

Zlewozmywaki z tworzyw sztucznych 

Wykonane są najczęściej z tekalonu, poliwęglanu lub silduranu. Są odporne na uderzenia, jednak mają mniejszą tolerancję na wysokie temperatury. W porównaniu z innymi zlewami ich cena jest stosunkowo niska. Do mycia warto stosować detergenty bez cząsteczek ścierających, które mogłyby zarysować powierzchnię.  

W ofertach dostępne są zlewy ceramiczne oraz szklane. Ceramiczne odznaczają się wyjątkową trwałością i estetyką wykonania, jednak wymagają szczególnych środków i metod czyszczenia. Szklane zlewy posiadają stalową lub granitową podstawę, a szklana zewnętrzna tafla spełnia przede wszystkim funkcje dekoracyjne. 

Jaki kolor zlewozmywaka? 

Wybór koloru zlewozmywaka nie zawsze zależy od gustu i aranżacji kuchni, a równie często od twardości wody. Twarda woda zawiera dużo wapnia, który z łatwością osiada na zlewie, tworząc nieestetyczne smugi. Im więcej wapnia, tym bardziej są widoczne i trudno je usunąć.  

Można pozbyć się ich w łatwy sposób za pomocą bawełnianych ściereczek z octem lub olejem kuchennym. Jeśli jednak jesteś osobą, która nie sprząta regularnie, lepiej zdecyduj się na zlew w kolorze białym lub szarym, na którym zacieki są zdecydowanie mniej widoczne.