Zamknij

Tych produktów nie wolno jeść na śniadanie. Mogą wam poważnie zaszkodzić

19.05.2021 11:57
Czego nie powinno się jeść na śniadanie?
fot. Shutterstock

Niektóre produkty mogą być dla nas szkodliwe, gdy jemy je na czczo. Tego typu składników lepiej unikaj podczas swojego śniadania.

Śniadanie to pierwszy posiłek w ciągu dnia. Należy zatem zadbać o to, żeby był pełnowartościowy i zdrowy. Często jednak sięgamy po produkty, które wydają nam się korzystne dla organizmu, w rzeczywistości jednak mogą w nim wyrządzić prawdziwe spustoszenie. I choć śmiało możemy sobie na nie pozwolić przy kolejnych posiłkach, podczas śniadania należy z nich zrezygnować. Są to bowiem produkty, które szkodą nam wyłącznie wtedy, gdy spożywamy je na czczo. 

Zobacz także:  Nie masz pomysłu na śniadanie? Oto 7 przepisów, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie

Zdrowe śniadanie: tych produktów nie powinno się jeść na czczo

Poniższe produkty często wchodzą w skład naszych śniadań. Okazuje się, że dla naszego zdrowia byłoby korzystniej, gdybyśmy nie spożywali ich na czczo. 

1. Pomidory

Pomidory bogate są w taniny, które mają właściwości przeciwutleniające. To sprawia, że są bardzo zdrowe. Taniny jednak mogą też zwiększać kwasowość żołądka. Dlatego nie są wskazane dla osób zmagających się z chorobą wrzodową lub refluksem. Z tego też względu również zdrowe osoby nie powinny spożywać ich na czczo. 

2. Cytrusy i soki owocowe

Podobnie dzieje się w przypadku cytrusów. Zawarte w nich kwasy podrażniają przełyk, a ich spożywanie na pusty żołądek może prowadzić do zgagi. Jeżeli natomiast chodzi o soki owocowe, te zazwyczaj składają się przede wszystkim z prostych cukrów. Dlatego powodują szybki wzrost glukozy we krwi, przez co jesteśmy narażeni na nagły spadek energii w ciągu dnia, apatię i nieustanne odczuwanie pragnienia.

3. Produkty zawierające drożdże

Duży wzrost glukozy we krwi mogą powodować także wszelkiego rodzaju słodkie bułki. Dodatkowo zawarte w nich drożdże podrażniają błonę śluzową żołądka i mogą powodować wzdęcia. Nie wspominając już o tym, że pyszne drożdżówki i chrupiące croissanty, które tak uwielbiamy jeść na śniadanie, są po prostu bardzo kaloryczne. 

Zobacz także:  Jak zrobić idealne tosty francuskie? Oto 3 sposoby na błyskawiczne śniadanie

4. Banany

Banan to jeden z najpopularniejszych owoców, po które sięgamy na śniadanie. Niestety nie powinno tak być. Banany ze względu na dużą zawartość magnezu zaburzają równowagę magnezowo-wapniową w organizmie.

5. Gruszki

Gruszki również nie są wskazane do spożywania na początku dnia. Wszystko przez to, że zawierają surowe włókna. Te natomiast mogą podrażniać błonę śluzową żołądka i powodować wzdęcia. 

6. Ogórki

Ogórki oraz inne zielone warzywa warto dodawać do obiadu, ale niekoniecznie do śniadania. Wszystko dlatego, że są one bogatym źródłem aminokwasów, które spożywane na czczo mogą prowadzić do zgagi, wzdęć oraz uciążliwego bólu brzucha. 

7. Ostre przyprawy 

Wszystkie powyższe schorzenia mogą wywoływać także ostre przyprawy. O ile są one korzystne dla układu trawiennego, mogą przyspieszać metabolizm i mają działanie przeciwzapalne, nie można ich jeść na czczo. Wówczas ryzykujemy bowiem podrażnieniem żołądka. 

Zobacz także:  4 pyszne przepisy na śniadanie na słodko

Ziemniaki można wykorzystać w wielu daniach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. Niektóre potrawy mogą cię zaskoczyć.  

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?