Zamknij

W jakiej temperaturze piec sernik?

29.03.2021
Aktualizacja: 29.03.2021 22:04
Temperatura pieczenia sernika ma olbrzymie znaczenie.
fot. Shutterstock

W jakiej temperaturze piec sernik? Wbrew pozorom temperatura podawana w wielu przepisach nie zawsze jest adekwatna. Przy niewłaściwie dobranej temperaturze sernik może się spalić, wypłynąć lub opaść. Poza tym jest wiele czynników, które wpływają na pieczenie sernika. Wszystkie opisujemy w artykule.

Trzeba wiedzieć, w jakiej temperaturze piec sernik, by miał idealną konsystencję i wygląd. Gdy pojawiają się pęknięcia lub sernik opada, jego walory smakowe również się zmniejszają. Pieczenie sernika to jeden z najważniejszych etapów przepisu, który może albo zrujnować ciasto, albo sprawić, że z piekarnika wyjdzie sernik puszysty i wilgotny.  

Różne serniki pieczone są w różnych temperaturach. Sernik z mascarpone będzie pieczony zupełnie inaczej niż sernik z czekoladą, ponieważ różnią je konsystencje. Przepis na sernik pieczony nie zawsze zawiera również wskazówki, które pomogłyby uniknąć błędów, takich jak opadanie sernika. Jak się w tym połapać?  

Przedstawiamy porady, które pomogą dobrać odpowiednią temperaturę do różnych rodzajów serników, a jeśli pieczenie serników nadal będzie w jakiś sposób problematyczne, podsuwamy kilka propozycji na sernik bez pieczenia. Ponadto, objaśniamy kilka najważniejszych problemów, jakie pojawiają się przy pieczeniu tego ciasta.  

Zobacz także: Sernik bez spodu - prosty przepis na pyszne wielkanocne ciasto

Najlepsza temperatura do pieczenia sernika 

Trzeba pamiętać, że temperaturę pieczenia dostosowujemy do tego, jaki rodzaj sernika pieczemy. Niektóre przepisy zakładają pieczenie dwuetapowe - polega to na pieczeniu jednej warstwy sernika (np. spodu) w danej temperaturze, a następnie dołożenie kolejnej warstwy i wtedy całość pieczona jest w jeszcze innej temperaturze.  

W większości przepisów temperatura pieczenia sernika wynosi od 150 do 180 st. Celsjusza. Jeśli sernik składa się głównie z masy i będzie miał grubą warstwę, powinien piec się w niższej temperaturze, ale dłużej. Idealna będzie temperatura 150-160 st. Celsjusza. Natomiast sernik o małej ilości masy serowej, np. jedynie w formie dwucentymetrowego spodu, pieczony jest krócej i w wyższej temperaturze, jednak maksymalnie 180 st. Celsjusza. Jeśli sernik składa się z masy serowej z dodatkami, np. serkami homogenizowanymi, to temperatura będzie jeszcze inna.  

Zobacz także: Co zrobić, żeby sernik nie opadł? Jest na to sprawdzony sposób

Rodzaje sernika a czas pieczenia  

Wysokość temperatury oraz czas pieczenia zależy od ilości masy, oraz składników i rodzaju konsystencji, jaką tworzą. Decydująca jest też metoda przygotowania oraz rodzaj sernika (np. z owocami). Na podstawie kilku najpopularniejszych rodzajów sernika można porównać czas ich pieczenia. Widoczna staje się tutaj zależność, że im niższa temperatura, tym dłuższy czas pieczenia, i na odwrót. 

Jak dobierać temperaturę i czas pieczenia dla wybranych rodzajów serników?  

  • Sernik z serków homogenizowanych - pieczony jest dwuetapowo. Najpierw piecze się spód w 180 st. Celsjusza przez godzinę, a następnie wylewa masę z serków homogenizowanych i piecze w 170 st. Celsjusza przez godzinę.  
  • Sernik pieczony w kąpieli wodnej - jest to rodzaj sernika pieczonego w większym pojemniku z wodą. Wtedy temperatura pieczenia wynosi 160 st. Celsjusza przez 90 minut.  
  • Sernik z truskawkami - pieczony możne być na różne sposoby, jednak najpopularniejszy sposób, to pieczenie w 180 st. Celsjusza przez pierwsze 10 minut, a następnie zmniejszenie temperatury pieczenia do 110 st. Celsjusza na 30 minut.  
  • Sernik pieczony z galaretką - w tym przypadku pieczony jest jedynie spód pod galaretkę. Pieczenie zajmuje 50 minut w temperaturze 170 st. Celsjusza. Po tym sernik ostyga w piekarniku przy otwartych drzwiczkach. Gdy się ochłodzi, wylewa się na niego galaretkę i wstawia do lodówki do stężenia. 
  • Sernik pieczony na herbatnikach - w takim serniku na herbatniki wylewana jest masa i ważne jest, by w odpowiedni sposób się upiekła. Piecze się ją w temperaturze 180 st. Celsjusza przez godzinę.  
  • Sernik pieczony mascarpone - temu sernikowi wystarczy pieczenie w temperaturze 160 st. Celsjusza, ale piecze się stosunkowo długo, bo aż 90 minut.  
  • Sernik z jogurtów naturalnych  - pieczony powinien być w temperaturze 180 st. Celsjusza przez godzinę.  
  • Sernik czekoladowy - temu sernikowi wystarczy godzinne pieczenie w temperaturze 170-180 st. Celsjusza. Wybierając niższą temperaturę, sernik będzie bardziej mokry. Przy wyższej masa serowa z czekoladą będzie bardziej zbita.  

Zobacz także: Serniki siostry Anastazji - przepisy na pyszne i łatwe ciasta

Na jakim trybie należy piec sernik?  

Żeby sernik piekł się równomiernie, należy postawić go na środkowej półce w piekarniku. Opcja pieczenia - góra/dół lub termoobieg. Dzięki temu temperatura będzie krążyć wokół formy z ciastem i bardziej równomiernie się upiecze. Serniki przypiekane jedynie z góry mają skłonność do pękania, podczas gdy ich spody mogą być miękkie lub nawet niedopieczone

Jak wygląda sernik pieczony w nieodpowiedniej temperaturze?  

Sernikowi nie sprzyja ani za wysoka temperatura, ani za niska. Z pewnością jednak zbyt wysoka temperatura sprawia, że sernik za szybko się wznosi, na jego środku powstaje zgrubienie, które pęka i opada po wyjęciu z piekarnika. Jeśli sernik piecze się w niższej temperaturze w zbyt krótkim czasie, masa się nie zetnie.  

Mimo wszystko lepiej jest upiec w niższej temperaturze, ponieważ rzadki sernik po upieczeniu można w razie potrzeby dopiec. W ten sposób nie zetnie się gwałtownie, jednak będzie bardziej równomierny.  

Zobacz także: Sernik z rosą jest pyszny i pięknie wygląda! Sprawdź nasz sprawdzony przepis

Dlaczego sernik opada?  

Przyczyną opadania sernika jest proces fermentacji. Zawarte w masie cukier, drożdże oraz proszek do pieczenia reagują pod wpływem wysokiej temperatury, która powoduje powstawanie w cieście dwutlenku węgla, czyli gazu. W wysokiej temperaturze gaz zwiększa objętość, co sprawia, że sernik staje się puszysty. Niestety, po wyjęciu z piekarnika, w wyniku gwałtownej zmiany temperatury na niższą, ciasto opada. 

Trzeba mieć na uwadze, że sernik zawsze może odrobinę opaść. Jednak problemem staje się, gdy jest zbyt wysokie, jego wnętrze wypełnia się gazem, a potem, gdy opada, całkowicie traci kształt. Zazwyczaj jest to wynik zbyt wysokiej temperatury.  

Co zrobić, żeby sernik nie opadł? 

Na opadanie sernika wpływa nagła zmiana temperatury, dlatego sernik po upieczeniu należy studzić. Nie powinno się go wyjmować z piekarnika zbyt szybko. Najlepiej zostawić go w piekarniku tak długo, aż wystygnie.  

Warto przyjrzeć się swojemu piekarnikowi. Mówi się, że niektóre piekarniki pieką mocniej inne mniej, mimo ustawienia tej samej temperatury. Trzeba wyczuć swój piekarnik, bo być może okaże się, że temperatura podana w przepisie będzie w danym piekarniku za wysoka. 

Zobacz także: Sernik królewski - szybki przepis na puszyste ciasto!

Jak studzić sernik po upieczeniu?  

Zbyt szybkie wyjmowanie sernika to powód, dla którego ciasto opada. By temu zapobiec, sernik należy studzić, czyli zapobiec zderzeniu temperatur. Jak to zrobić? 

Gdy w piekarniku piecze się sernik z delikatną masą, po zakończeniu pieczenia należy wyłączyć piekarnik, ale pozostawić ciasto w środku przy zamkniętych drzwiczkach przez ok. godzinę. Ciasto stygnie wtedy wraz z piekarnikiem. Po upływie tego czasu można lekko uchylić drzwiczki i poczekać do całkowitego wystygnięcia ciasta. W podobny sposób należy postępować z sernikiem pieczonym w kąpieli wodnej.  

Co zrobić, gdy sernik pęka?  

Jeśli w trakcie pieczenia na powierzchni sernika pojawią się rysy, należy lekko obniżyć temperaturę o 20 st. Celsjusza. Nie wolno w tym momencie otworzyć piekarnika, ponieważ do środka dostanie się chłodne powietrze, które spowoduje opadnięcie sernika.  

Gdy sernik zawiera w swoim składzie całe jajka, czyli i białka, i żółtka, warto na wszelki wypadek przygotować naczynie żaroodporne, nalać do niego wody i umieścić półkę niżej, pod piekącym się ciastem.  

Zobacz także: Ciasto drożdżowe na Wielkanoc - przepis prosty i sprawdzony

Wielkość i kształt formy a pieczenie serników  

Dużym ułatwieniem jest pieczenie sernika w okrągłej formie ze zdejmowaną obręczą. Taka blaszka pozwala ostrożnie wyjąć ciasto bez uszkadzania. Równie często wykorzystywane są prostokątne lub kwadratowe blaszki do pieczenia, jednak mają one pewne minusy. 

Formy w kształcie prostokąta lub kwadratu zazwyczaj mają większą powierzchnię niż okrągła forma. Z tego powodu sernik rozkłada się inaczej, staje się cieńszy i nawet jeśli jest pieczony w odpowiedniej, wskazanej w przepisie temperaturze, może się spalić. Ponadto, wyjmowanie sernika z takich form najczęściej powoduje uszkodzenie ciasta. 

Uwaga: sernik pieczony w metalowych formach może zyskać metaliczny posmak. Aby tego uniknąć, metalowa forma do pieczenia ciasta zawsze musi być wyłożona papierem do pieczenia. 

Jak sprawdzić, czy sernik jest upieczony?  

W większości przypadków, gdy piecze się inne ciasta, można sprawdzić, czy ciasto jest gotowe za pomocą patyczka (wbijanego w ciasto), jednak ta metoda nie jest stosowana na sernikach. Rysy, a tym bardziej celowe przedziurawienie sernika, mogą sprawić, że opadnie.  

Jak poznać, że sernik jest gotowy? Jeśli jest to sernik przygotowany z całych jajek, zwykle brzegi ciasta zaczynają odchodzić od formy. Z kolei sernik z lekkiej masy powinien mieć miękki środek. Sernik krzepnie podczas studzenia, i wtedy miękki środek lekko twardnieje. Często oznaką tego, że sernik jest gotowy, jest ciemniejący środek. 

Zobacz także: Czym zastąpić papier do pieczenia? Sprawdzi się nie tylko folia aluminiowa

Sernik pieczony w kąpieli wodnej 

Metoda pieczenia sernika w kąpieli wodnej jest sprawdzoną formą, która pomaga uniknąć większości błędów. Na czym polega ten sposób? Formę z sernikiem, przed włożeniem jej do piekarnika, owija się folią aluminiową (bez przykrywania wierzchu sernika), a następnie umieszcza w drugim, większym pojemniku, np. naczyniu żaroodpornym i jego dno polewa wodą. Formę można umieścić również umieścić w głębokiej blasze do pieczenia i tam wlać wodę.  

Podczas pieczenia woda zaczyna parować, a para krąży po wnętrzu piekarnika, przenikając również sernik. Dzięki temu sernik jest wilgotny i puszysty, zmniejsza się ryzyko popękania jego wierzchu oraz opadnięcia. Minusem tej metody może być jedynie fakt, że serniki w kąpieli wodnej pieką się dłużej. Zbyt krótkie pieczenie zmiękcza masę i może sprawić, że wyjdzie zakalec.  

Zobacz także: Co zrobić, żeby ciasto nie opadło? Mamy na to sprawdzone triki

Przepis na sernik bez pieczenia - wybierz najlepszy 

Niektóre osoby, zniechęcone nieudanymi próbami pieczenia ciast, decydują się na serniki niewymagające pieczenia. Są też tacy, którzy bardziej preferują słodkości z lodówki, niż z piekarnika. Trudno ocenić, które są lepsze, ale zarówno serniki pieczone, jak i serniki na zimno, mają swoich zwolenników. 

Istnieje wiele pomysłów na serniki bez pieczenia. Zwykle przygotowanie takich ciast polega na schładzaniu poszczególnych warstw ciasta, a masy serowe tężeją pod wpływem niskiej temperatury. Jakie są najpopularniejsze serniki bez pieczenia? 

Sernik na zimno bez pieczenia  

Klasyczny, najprostszy do wykonania sernik bez pieczenia. Polega na zmiksowaniu składników na jednolitą masę, przełożeniu jej do formy i wstawieniu do lodówki do stężenia. W ten sam sposób można wykonać sernik bez pieczenia z galaretką, ponieważ na schłodzoną masę wystarczy wylać galaretkę i ponownie wstawić do lodówki. 

Sernik gotowany bez pieczenia 

Tego typu sernik polega na wymieszaniu i ugotowaniu wszystkich składników. Podniesiona temperatura i nieustanne mieszanie ułatwia połączenie się składników, dzięki czemu masa staje się bardziej aksamitna. Następnie masa przelewana jest na wcześniej przygotowany spód, np. z herbatników. 

Zobacz także: Co zrobić, by ciasto nie przywarło do blachy? Zdradzamy kilka sprawdzonych trików

Sernik oreo bez pieczenia  

Ciasteczka oreo wykorzystywane są najczęściej do przygotowania spodu pod masę serową. Do przygotowania takiego spodu ciasteczka są kruszone i ubijane, by powstała z nich masa, którą następnie rozprowadza się na dnie. Wówczas na ciasteczka można wylać masę serową.  

W ten sam sposób powstaje sernik bez pieczenia na herbatnikach, choć herbatniki często nie są kruszone, a jedynie ściśle układane na dnie blaszki. Często za spód sernika na zimno wykorzystuje się również biszkopty. Te jednak szybko nasiąkają wilgocią i sprawiają, że spód jest bardziej wilgotny. Spód z ciastek jest bardziej zbity i suchy. Jednak wybór ciastek lub biszkoptów na spód to przede wszystkim kwestia preferencji i smaku.  

Sernik czekoladowy bez pieczenia 

Czekolada, gdy zastyga lub schładza się, staje się twarda, dlatego świetnie nadaje się do przygotowywania serników na zimno, ponieważ pozwala ciastu uzyskać zbitą konsystencję. Przygotowanie sernika z czekoladą polega na połączeniu ze sobą wszystkich składników, zmieszania ich w gładką masę bez grudek, a następnie dodaniu roztopionej czekolady. Gdy całość jest gotowa, wylewa się ją na spód z herbatników lub ciasteczek, a następnie odstawia do lodówki.