Zamknij

Ten błąd związany z przechowywaniem warzyw popełnia wiele osób. Sprawdź, czego nie należy robić

02.12.2021 15:19
Warzywa
fot. Shutterstock

Twoje ulubione warzywa szybko tracą swoją świeżość? Prawdopodobnie popełniasz jeden istotny błąd. Podpowiemy ci, czego należy unikać.

Świeże warzywa to nieodłączny element codziennej diety. Są źródłem cennych witamin i minerałów, które pomagają nam zachować dobre samopoczucie. Aby jak najdłużej cieszyć się ich wyjątkowym smakiem, należy przechowywać je w odpowiednich warunkach. Co jednak zrobić, gdy po krótkim czasie, nasze produkty są dalekie od ideału i nie nadają się do jedzenia? Przyczyna może być zaskakująca.

Kuchenne porady: jak przechowywać warzywa w lodówce?

Wiele osób popełnia błąd, trzymając wszystkie warzywa w tym samym miejscu w lodówce. Okazuje się jednak, że niektóre produkty nie nadają się do tego, aby przechowywać je razem z innymi.

Przykładowo zielone warzywa bardzo źle znoszą towarzystwo papryki lub pomidorów, które wydzielają etylen. Powoduje on, że tracą one szybciej swoją świeżość, stają się mniej jędrne i żółte. W takiej sytuacji część warzyw warto umieścić w szufladzie lodówki, a pozostałe np. na dolnej półce.

Zobacz także: Codziennie przez miesiąc jadła warzywa na śniadanie. Jakie efekty zauważyła?

Kuchenne porady: o czym pamiętać, przechowując warzywa?

Większość warzyw, jak np. rzodkiewki, seler czy brukselkę najlepiej przechowywać w lodówce, gdzie panuje dla nich optymalna temperatura. Są jednak i takie, które lepiej przechowywać poza nią, jak np. cebula czy ziemniaki. W tym przypadku dobrym miejscem będzie np. chłodna, ciemna szafka.

Pamiętaj, aby warzyw nie przechowywać w plastikowych pojemnikach oraz szczelnie zamkniętych, foliowych woreczkach bez dostępu powietrza, bowiem przez to będą szybciej się psuły. A jakie są wasze sprawdzone kuchenne metody?