Zamknij

Poznaj rytuały posiłku wigilijnego – kolejność dań na Wigilii

Adrianna Kostecka
04.12.2020
Aktualizacja: 04.12.2020 18:12
Rytuały posiłku wigilijnego, obraz świątecznego stołu
fot. Shutterstock

Mimo że podczas świąt Bożego Narodzenia coraz częściej odchodzi się od tradycyjnych zasad czy rytuałów, kolacja odbywa się według ustalonego porządku. Dotyczy to zwłaszcza kolejności podawania potraw wigilijnych. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Przeczytaj nasze wskazówki.

Nawet tak tradycyjne wydarzenie jak kolacja wigilijna jest obecnie urozmaicane nowoczesnymi akcentami. Mogą to być oczywiście elementy wystroju wnętrza i dekoracje stołu. Potrawy wigilijne również pojawiają się w innych odsłonach – od tradycyjnych dań w odchudzonych wersjach, jak pieczony czy duszony karp, aż po desery i ciasta w wersji fit, na przykład wegańskie serniki. Są jednak rytuały, które pozostają bez zmian jak czas rozpoczęcia kolacji, eleganckie nakrycie stołu, czy kolejność jedzenia potraw wigilijnych. Chcesz się dowiedzieć, co powinno się znaleźć na wigilijnym stole oraz w jaki sposób i w jakiej kolejności podawać potrawy wigilijne?

Zobacz nasze rady.

Jak udekorować stół na Wigilię

W czasie świąt Bożego Narodzenia w naszych domach panuje podniosły nastrój. Znajduje on swoje odzwierciedlenie w strojach, w tym, jak ze sobą rozmawiamy, ale także w sposobie podawania jedzenia i nakrywania do stołu. Świąteczny stół zawsze przykrywamy eleganckim, odświętnym obrusem. Niemal na każdym wigilijnym stole pod obrusem skrywa się sianko – symbol narodzin Jezusa. W zależności od regionu pod talerzami goście mogą znaleźć banknot lub rybią łuskę na szczęście. Zgodnie z tradycją zostawiamy dodatkowe nakrycie dla zbłąkanego wędrowca. Na stole powinien się też znaleźć talerz lub koszyczek z opłatkiem, którym dzielimy się na samym początku, jeszcze nim zasiądziemy do stołu. Stroik świąteczny, świece i gałązki choinki dodatkowo wzmacniają świąteczną atmosferę.

Kolejność podawania potraw wigilijnych

Liczba potraw wigilijnych nie jest bez znaczenia. Tradycyjnie na stole powinno się pojawić 12 dań symbolizujących 12 apostołów. Dawne zwyczaje mówią też o siedmiu lub dziewięciu potrawach, które symbolizowały odpowiednio: siedem dni tygodnia i dziewięć chórów anielskich. W praktyce jednak chodziło o zamożność gospodarzy. Tylko bogatsi z nich mogli sobie pozwolić na przygotowanie aż 12 dań.

Nie ma odgórnie narzuconego porządku co do kolejności podawania potraw wigilijnych. Powinniśmy się raczej kierować zdrowym rozsądkiem. I tak na początek podajemy zupę – barszcz z uszkami lub grzybową. Później serwujemy dania główne – smażoną rybę, bigos wigilijny, gołąbki z kaszą gryczaną. Następne w kolejce są zimne dania, na przykład sałatki, ryba w galarecie. Na koniec pojawiają się desery – ciasta, kisiel żurawinowy, kompot z suszu. W tym momencie podajemy też kawę. Czasem kolejność podawania potraw na Wigilii ulega zmianie pod wpływem indywidualnych preferencji współbiesiadników. Zdarza się, że na niektórych talerzach zamiast zupy zagości wigilijna kapusta, a w miejsce deseru – dzwonko karpia. Jednak niezależnie od kolejności podawania potraw wigilijnych warto pamiętać, żeby między posiłkami były co najmniej kilkunastominutowe przerwy.

Jak podawać potrawy wigilijne

Poza kolejnością podawania potraw na wigilijnym stole ważne jest, jak je podajemy. Każda potrawa powinna się znaleźć w odpowiednim naczyniu. Zupę podajemy w bulionówkach, pierogi na dużym półmisku, kompot z suszu w dzbanku, śledzie na mniejszym półmisku zwanym rawierem, a kisiel – w salaterkach. Potrawy na stole ustawiamy tak, żeby każdy z gości miał do nich dostęp osobiście lub przy pomocy najbliższego sąsiada. W razie potrzeby rozdzielamy danie na kilka półmisków. Tradycja mówi, że nie powinno się odchodzić od stołu przed zakończeniem kolacji. Od stołu może odchodzić tylko jedna osoba, obsługująca pozostałe. W praktyce jednak często pomija się tę zasadę i gospodarze dzielą się obowiązkami między sobą.

Rytuały posiłku wigilijnego – podsumowanie

Święta Bożego Narodzenia to bardzo tradycyjne wydarzenie. Mimo nowoczesnych akcentów pewne zasady pozostają niezmienne. Wiele osób nie wyobraża sobie Wigilii bez sianka pod obrusem, śpiewania kolęd czy spożywania tradycyjnych potraw, takich jak karp, kapusta z grzybami czy makowiec. Rytuały takie jak rozpoczynanie kolacji wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki czy kolejność potraw na wigilijnym stole jeszcze długo z nami pozostaną ze względu na ich praktyczne zastosowanie.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat magii wigilijnego stołu, zapraszamy do lektury.

Zobacz także: Łazanki na 4 sposoby. Wybierz wersję słoną lub na słodko!