Zamknij

Po czym poznać zepsute jajko? Ten trik jest niezastąpiony w kuchni

05.10.2022 14:06

Chcesz przyrządzić na śniadanie jajecznicę? A może masz ochotę na kogel-mogel? Ten prosty test z TikToka pomoże ci sprawdzić, czy jajko jest świeże, czy też nie. Wykonasz go dosłownie w kilka minut.

Jajka
fot. Shutterstock

Jajka to produkt, który często wykorzystujemy w kuchni. Sprawdzają się jako składnik ciast i deserów. Doskonale smakują również w wersji gotowanej lub smażonej z dodatkiem chrupiącego pieczywa. Po zakupie jajek przeważnie przekładamy je z opakowań do specjalnych pojemników w naszych lodówkach. To sprawia, że po upływie dłuższego czasu czasami trudno nam określić, czy na pewno są nadal przydatne do spożycia. Ten prosty test z TikToka rozwieje wszystkie wątpliwości.

Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże? Wykonaj ten łatwy test

Jeżeli nie możesz określić terminu przydatności jajek, a chcesz sprawdzić, czy nadal są świeże, wypróbuj ten prosty trik z TikToka. Jego wykonanie zajmie ci dosłownie chwilę. Oczywiście wynik tego testu możesz potraktować jako wskazówkę, ale poza nim warto zwrócić uwagę na inne właściwości jajek. Jeżeli mają podejrzany kolor lub wydzielają nieprzyjemny zapach - lepiej zrezygnować ze spożywania tego produktu.

Najpierw tiktoker wypełnia szklankę wodą do pewnego poziomu. Następnie zanurza w niej jajko. Kiedy produkt opadnie na dno, prawdopodobnie jest świeży. Jeżeli jednak będzie pływać na powierzchni naczynia, może być to dla nas sygnałem, że jajko jest zepsute i nie należy go jeść.

Zobacz także: Gotujesz jajka w taki sposób? To błąd, który popełniamy często

Jak przechowywać jajka? O tym warto pamiętać

Przechowywanie jajek w niewłaściwym miejscu może sprawić, że będą szybciej się psuły. Takie produkty najlepiej trzymać w warunkach chłodniczych - lodówka sprawdzi się w tym przypadku idealnie. Najlepiej ułożyć je na środkowej półce. Jeżeli umieścimy je na drzwiach urządzenia, będą narażone na zmiany temperatur i mogą przez to stracić swoją świeżość. Poza tym warto zadbać o to, by były przechowywane w oddzielnych pojemnikach i żeby nie miały kontaktu z inną żywnością.

Zobacz także: Co zrobić, aby jajka nie pękały w czasie gotowania? Dodaj do nich ten jeden składnik

loader