Zamknij

Pakowanie próżniowe żywności - dlaczego warto?

23.03.2021
Aktualizacja: 23.03.2021 22:41
Pakowanie próżniowe sprawia, że jedzenie dłużej zachowuje świeżość.
fot. Shutterstock

Niektórzy z nas nie preferują codziennych zakupów. Przeważnie jest to wynik braku czasu. Aby móc cieszyć się świeżą żywnością warto wziąć pod uwagę pakowanie próżniowe.

Pakowanie próżniowe jest odpowiedzią na kuchenne problemy osób, które chcą cieszyć się świeżym jedzeniem. Warto dowiedzieć się, jak to wpływa na naszą żywność i czy wynalazek ten jest bezpieczny dla ludzkiego zdrowia. 

Zobacz także: Miałeś dziwny sen o mięsie? Sprawdź, co może oznaczać!

Czym jest pakowanie hermetyczne żywności? 

Nie ma na świecie supermarketu, w którym nie znajdziemy żywności pakowanej próżniowo. Zwłaszcza jeśli chodzi o sery i wędliny. Nie zawsze widok ten jest zachęcający, ponieważ plastik, w który zapakowana jest żywność, nie kojarzy nam się z niczym dobrym. Jednak zanim dojdziemy do jakichkolwiek wniosków, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest pakowanie próżniowe i jaki ma wpływ na naszą żywność.  

Przede wszystkim jest to jedna z najpopularniejszych form, które zabezpieczają jedzenie przed zepsuciem. Próżniowe pakowanie żywności, inaczej nazywane też vacuum, polega na całkowitym usunięciu powietrza z foliowego opakowania, w którym znajduje się jedzenieNastępnie opakowanie jest szczelnie zamykane - najczęściej odbywa się to za pomocą zgrzewania krawędzi folii. Dzięki temu pokarm znajdujący się we wnętrzu folii nie może się psuć, ponieważ nie jest wystawiony na działanie bakterii. Worki próżniowe do żywności przydadzą się więc w każdej kuchni, w której chcemy cieszyć się świeżym jedzeniem przez długi czas. Pożywienie może być przechowywane w takiej formie w lodówce, zamrażarce, a także z powodzeniem zabierane w podróż.  

Zobacz także: Miałeś sen o jajkach? Sprawdź, jaki wpływ na twoje życie będzie mieć ten sen!

Próżniowe pakowanie i jego wpływ na jedzenie 

Wielu z nas, widząc hermetycznie zapakowane produkty spożywcze, zastanawia się nad wpływem folii na pokarm, który się w niej znajduje. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę, że takie rozwiązanie zapobiega psuciu się żywności, dzięki temu, że nie dostają się do niej żadne czynniki zewnętrzne takie jak np. bakterie, które mają wpływ na rozkład pożywienia. Wakownica wyposażona jest w specjalną hermetyczną folię, która powinna posiadać atesty spożywcze, zgodne ze standardami bezpieczeństwa

Zobacz także: Jak przechowywać żywność w lodówce? O tych trikach nie mieliście pojęcia

Co można pakować próżniowo? 

To, że owoce i warzywa potrzebują dostępu powietrza, jest dla każdego sprawą oczywistą. Jednak np. sery czy wędliny wystawione na długie działanie powietrza będą tracić swoje właściwości poprzez utratę świeżości. Dlatego pakowarka próżniowa do żywności może okazać się naprawdę świetnym rozwiązaniem. Próżniowo możemy również pakować wszelkie nasiona i orzechy, które lubią absorbować wilgoć z otoczenia i stają się po prostu niezbyt smaczne.  

Taka sama sytuacja jest z mąką, cukrem, makaronem czy ryżem. One również w szczególny sposób powinny być zabezpieczane przed absorbowaniem wilgoci. Pakowanie próżniowe pozwala im na dwa razy dłuższe zachowanie świeżości. Jeśli zastanawiamy się nad pakowaniem w worki próżniowe chleba czy ciastek, to nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Dzięki temu będą one dłużej smaczne, ponieważ one z kolei nie utracą swojej wilgoci.  

Zobacz także: Jakich produktów lepiej nie trzymać w lodówce? Będziecie zaskoczeni

Zalety próżniowego pakowania żywności 

Pakowanie próżniowe przede wszystkim zabezpiecza żywność przed szybką utratą świeżości. Oprócz tego rozwiązanie to ma jeszcze więcej korzyści, o których z pewnością warto wspomnieć: 

  • Okres przydatności produktów ulega wydłużeniu. 
  • Aromat, smak oraz wartości odżywcze są długo chronione. 
  • Przechowywanie jest ułatwione. 
  • Można je wygodnie transportować. 
  • Jest to higieniczny sposób na przechowywanie żywności. 
  • Nie ulatniają się niezbyt przyjemne zapachy, np. ryb. 
  • Wakownica pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy - faktem jest, że jedzenie pakowane próżniowo jest droższe od niezapakowanego w ten sposób. 
  • Możesz porcjować swoją żywność tak, jak się tobie podoba. 

Pakowanie próżniowe staje się coraz częstszą formą panowania nad trwałością żywności, ponieważ można je wykorzystywać w przypadku wielu różnych pokarmów. Dodatkowo warto wiedzieć, że folia do pakowania próżniowego nadaje się również do rozmrażania pokarmów czy gotowania w gorącej wodzie. Podczas takich procesów nie wydziela ona żadnych substancji trujących.  

Wiele osób zastanawia się, czy można mrozić mięso pakowane próżniowo. Odpowiedź brzmi - oczywiście, że tak! Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy mięso porcjować jak tylko chcemy i przechowywać wygodnie w zamrażarce.  

Zobacz także: Temperatura w lodówce - ile powinna wynosić, jak ją ustawić?

Jak długo można przechowywać wędlinę pakowaną próżniowo? 

Kupując wędliny niezapakowane próżniowo i trzymając je w lodówce, mogą wytrzymać około cztery dni. W przypadku, kiedy kupujemy wędliny pakowane próżniowo, ich żywotność przedłuża się nawet do 40 dni, zakładając rzecz jasna, że przechowujemy je w standardowych warunkach chłodniczych. Wszystko jednak zawsze zależy od typu wędliny, jaki kupujemy. Pakowanie próżniowe wędlin pozwala długo cieszyć się ich świeżością. 

Pakowanie próżniowe przydaje się również, jeśli chcemy poporcjować i przechować warzywa oraz owoce. Dzięki temu żywność ta nie wysycha, nadal jest smaczna a co najważniejsze, zachowuje wszystkie właściwości odżywcze.  

Zobacz także: Chcesz pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki? Wypróbuj trik z torebką herbaty

Jaka zgrzewarka próżniowa będzie najlepsza? 

Jeśli już przekonałeś się do pakowania próżniowego, nadszedł czas na wybór najlepszej zgrzewarki. Jest kilka parametrów, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Jeśli chcesz kupić to urządzenie do użytku domowego, wystarczający będzie model o mocy kilkunastu litrów na minutę z listwą 30 cm. Ceny takich urządzeń wahają się pomiędzy 200 a 300 zł. Do zgrzewarek przeważnie dołączane są worki próżniowe.  

Gdzie kupić worki do pakowania próżniowego? 

Pakowanie próżniowe powinno odbywać się przy pomocy specjalnych worków próżniowych, posiadających specjalne atesty spożywcze. Należy więc kupować je w sprawdzonych sklepach, które zagwarantują nam odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Istnieje również coś takiego jak słoiki próżniowe, które służą do przechowywania potraw, słodyczy, sosów czy ziół. Skutecznie chronią one przed marnotrawieniem jedzenia i świetnie sprawdzą się na rodzinny wyjazd na piknik. Szkło jest świetnym materiałem na przechowywanie żywności, jednak należy pamiętać, że nie każdy słoik będzie współgrał z nasadką wekującą. Ważna jest średnica słoika i budowa szyjki.    

Zobacz także: Czy drożdże można zamrażać? Podpowiadamy

Pakowanie próżniowe ubrań 

Nie każdy o tym wie, że pakować próżniowo można również ubrania. Rozwiązanie to gwarantuje np. zaoszczędzenie miejsca w garderobie dzięki specjalnym workom próżniowym, które zamyka się za pomocą zwykłego odkurzacza, a ich objętość zmniejsza się aż o 75 proc. Dodatkowo chroni to przed zawilgotnieniem i zakurzeniem ubrań. Jest to idealne rozwiązanie, kiedy wybieramy się w długą podróż i chcemy zabrać ze sobą jak największą ilość rzeczy. Worki próżniowe do odzieży do nieoceniony wynalazek.  

Zobacz także: Porządki w szafie - kiedy się za nie zabrać, jak segregować ubrania?

Pakowanie próżniowe - opinie 

Opinie o pakowaniu próżniowym są przeróżne. Kiedyś patrzono dość sceptycznie na tego typu rozwiązania, a dziś zdaje się, że jest to jedno z najlepszych rozwiązań na rynku, aby zabezpieczyć żywność przed utratą właściwości. Wydatek rzędu 200 czy 300 zł na wakownicę nie jest wydatkiem wysokim, a dzięki temu możemy jeszcze zaoszczędzić i cieszyć się pełną lodówką świeżego jedzenia.