Zamknij

Co zrobić, aby mleko nie wykipiało? Oto sprawdzony trik

19.10.2021 15:33
Kipiące mleko
fot. Shutterstock

Kipiące mleko przytrafia się często, nawet najbardziej doświadczonym kucharzom. Jak temu zaradzić? Oto najlepszy sposób.

Gotowanie mleka wydaje się banalne, ale mimo to często nie udaje nam się uniknąć jego wykipienia. Czasami wystarczy tylko chwila nieuwagi, aby cała zawartość garnka wypłynęła na zewnątrz. Takie sytuacje mogą nas porządnie wytrącić z równowagi. Szczególnie rano, kiedy masz ochotę na szklankę ciepłego napoju, ale zamiast niej czeka cię sprzątanie zalanej kuchenki.

Jeżeli dotychczasowe metody na kipiące mleko nie przyniosły oczekiwanych efektów mamy dla ciebie rozwiązanie. Okazuje się, że istnieje sposób, dzięki któremu już nigdy więcej nie będziesz musiał walczyć z tym problemem. Możesz być zaskoczony, że jest to aż takie proste.

Kipiące mleko – trik

Kulinarne triki mogą sprawić, że gotowanie stanie się dużo łatwiejsze. Dzięki nim możemy zaoszczędzić wiele czasu i uniknąć kłopotliwych sytuacji. Ten sposób na kipiące mleko jest niezwykle łatwy.

Wystarczy, że przed gotowaniem posmarujesz brzegi garnka powyżej poziomu mleka zwykłym masłem. Natłuszczone krawędzie naczynia będą idealną barierą, która zapobiegnie wydostaniu się mleka na zewnątrz.

Sposób na kipiące mleko

W sieci można znaleźć również wiele innych metod na kipiące mleko. Dawniej nasze babcie umieszczały na garnku drewnianą łyżkę, co miało zapobiegać jego wydostaniu się. Niektóre osoby zamiast masła stosują oliwę z oliwek i właśnie nią smarują naczynie od wewnątrz. Obecnie dość popularne są również wkładki do gotowania mleka, czyli tzw. kipichrony, które z początkiem wrzenia zaczynają stukać o naczynie i tym samym dają nam sygnał ostrzegawczy. A jaki jest wasz sprawdzony sposób na kipiące mleko?