Zamknij

Jedzenie, które działa na nas depresyjnie. Te produkty mogą popsuć nam nastrój

19.07.2021 14:25
Jedzenie, które negatywnie wpływa na nasz nastrój. Działa depresyjnie
fot. Shutterstock

Są takie posiłki, które poprawiają nam humor. Istnieją jednak także takie produkty, które mogą wpłynąć na nas depresyjnie. Tych składników lepiej unikaj.

Odpowiednio dobrane posiłki mogą wpłynąć nie tylko na nasz organizm, ale również na psychikę. Istnieją potrawy, które są w stanie poprawić nam humor, ale są też takie, które działają odwrotnie - psują nam nastrój, a niekiedy nawet wpędzają w stany depresyjne. Co ciekawe, niektóre z tych składników na początku potrafią sprawić nam radość, jednak ostatecznie przynoszą skutki odwrotne do zamierzonych. Sprawdź, jakiego jedzenia lepiej unikać. 

Zobacz także: Te produkty spożywcze postarzają. Lepiej wyeliminuj je ze swojej diety

Jedzenie, które negatywnie wpływa na nasz nastrój

Niektóre produkty, zamiast polepszyć nam humor, błyskawicznie mogą nam go popsuć. Zobaczcie, jakich produktów lepiej unikać, gdy nie mamy zbyt dobrego nastroju.

1. Tłuszcze trans i fast foody

Tłuszcz, jak i cukier mają podobne działanie - błyskawicznie podnoszą poziom energii w organizmie. Dlatego uznawane są za produkty, które korzystnie wpływają na nasze samopoczucie. W rzeczywistości jest jednak odwrotnie. Już po godzinie nasz nastrój może znacznie się pogorszyć, co będzie związane z szybkim spadkiem pozyskanej wcześniej energii. 

2. Produkty przetworzone

Podobnie jest z produktami przetworzonymi, które znajdziecie w sklepach. Gotowe dania zawierają właśnie bardzo dużo tłuszczów, cukrów, ale też ulepszaczy, które nie dość, że negatywnie wpłyną na psychikę, to jeszcze mogą nieść za sobą złe skutki dla naszego zdrowia. 

3. Produkty, które zawierają zbyt dużo cukru

W chwilach zdołowania chętnie sięgamy po czekoladę. Owszem, może nam ona na chwilę poprawić humor, ale to znów jest związane z szybkim podniesieniem poziomu energii. Gdy zacznie się on stabilizować, możemy stać się ponownie zdołowani i senni. 

4. Kofeina

Jeżeli chodzi o kofeinę, ma ona sporo wspólnego ze skokami poziomu serotoniny. Napoje, które zawierają ten składnik, obniżają zawartość tego hormonu w organizmie. To może natomiast prowadzić do spadku nastroju oraz wywoływać w nas uczucie niepokoju. Nie wspominając już o problemach związanych ze snem i wypoczynkiem. 

5. Alkohol

Podobnie działa alkohol. O ile w małych ilościach raczej nie powinien nam zaszkodzić, gdy pijemy go częściej, możemy zacząć odczuwać spadek nastroju. Wszystko ze względu na wspomnianą wyżej serotoninę, której poziom zaniża również alkohol. 

Zobacz także: Nie chcesz marnować jedzenia? Weź sobie do serca te wskazówki

Źródło: poradnikzdrowie.pl