Zamknij

Jak wyczyścić piekarnik domowymi sposobami?

11.03.2021
Aktualizacja: 11.03.2021 14:11
Prosty sposób na wyczyszczenie piekarnika.
fot. Shutterstock

Czyszczenie piekarnika to nie lada wyzwanie, szczególnie wtedy, gdy jest mocno zabrudzony i przypalony. Jednak można sobie z tym poradzić w prosty sposób. Jak wyczyścić piekarnik szybko i skutecznie? 

Czyszczenie sprzętów kuchennych zwykle odkładamy na później, a w przypadku piekarnika oznacza to więcej pracy i trudniejsze usuwanie zabrudzeń. Nagromadzony tłuszcz, często przypalony, może się okazać sporym wyzwaniem, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że czyszczenie wnętrza piekarnika jest trochę nieporęczne. Z większością zabrudzeń można sobie jednak poradzić domowymi sposobami, używając produktów, które dobrze sobie radzą z różnego rodzaju zabrudzeniami. Czym najlepiej umyć piekarnik w łatwy sposób? 

Jak wyczyścić piekarnik? Dobre przygotowanie to podstawa 

Jak wyczyścić piekarnik domowymi sposobami? Przede wszystkim zacznij od dobrego przygotowania, aby ułatwić sobie pracę, zamiast ją utrudniać. Na początku dokładnie obejrzyj wnętrze piekarnika, aby sprawdzić, z jakimi zabrudzeniami masz do czynienia. Są to świeże plamy, czy może zaschnięte? Każdy rodzaj zabrudzeń wymaga bowiem innego podejścia.  

Jeśli w piekarniku znajdują się resztki jedzenia, zacznij od ich usunięcia. Pamiętaj też, żeby za czyszczenie piekarnika zabierać się wtedy, gdy jest on zimny. Czyszczenie ciepłego wnętrza urządzenia nie tylko grozi poparzeniem, ale też ma wpływ na użyte do czyszczenia środki, ponieważ pod wpływem ciepła mogą one zmieniać swoje właściwości i wytwarzać szkodliwe opary. 

Przed przystąpieniem do pracy zabezpiecz piekarnik i jego okolice, aby podczas mycia nie zabrudzić przypadkiem otoczenia. Dobrze sprawdzą się tu papierowe ręczniki, stare gazety czy szmatki, które wystarczy rozłożyć wokół piekarnika. Oczywiście wcześniej należy też wyciągnąć wszystkie blachy oraz ruszty i umyć je oddzielnie. Najlepiej zanurzyć je na czas czyszczenia piekarnika w wodzie z płynem do mycia naczyń, a później umyć gąbką. Do czyszczenia piekarnika warto też założyć rękawiczki, które uchronią przed przypadkowym skaleczeniem lub niekorzystnym działaniem detergentów.

Zobacz także: Podpowiadamy, jak wyczyścić piekarnik za pomocą folii aluminiowej

Jak czyścić piekarnik parą wodną? 

Dobrym rozwiązaniem jest czyszczenie piekarnika za pomocą pary wodnej. To nie tylko skuteczne, ale też w pełni bezpieczne rozwiązanie, bo nie wymaga użycia żadnych detergentów. Para wodna ułatwi pozbycie się zabrudzeń, a jeśli są one zbyt mocne, będzie dobrym zabiegiem wstępnym, który pozwoli zmiękczyć zabrudzenia, a tym samym ułatwić ich usunięcie. 

Jak czyścić piekarnik parą wodną? Niektóre modele piekarników są wyposażone w funkcję czyszczenia parą i wtedy wystarczyć, postąpić zgodnie z instrukcją obsługi. Jednak nawet bez tej opcji w łatwy sposób można wyczyścić piekarnik parą wodną. 

 1. Do naczynia żaroodpornego lub blachy wystarczy wlać szklankę wody i wstawić do środka. Jeśli chcesz przy okazji pozbyć się przykrych zapachów, możesz dodać do wody trochę świeżej cytryny. 
 2. Piekarnik należy nastawić na 150 st. Celsjusza, włączając górną grzałkę lub termoobieg. 
 3. Po kilku minutach woda zacznie parować. Kiedy już wyparuje, trzeba wyłączyć piekarnik i poczekać, aż ostygnie. 
 4. Teraz wystarczy przetrzeć wnętrze szmatką, a zabrudzenia powinny dać się łatwo usunąć. 

Jak umyć piekarnik octem? 

Jednym z najlepszych domowych produktów czyszczących jest ocet. Poradzi sobie z różnymi zabrudzeniami i również podczas czyszczenia piekarnika warto go zastosować. Poza skutecznością ocet ma tę zaletę, że jest bezpieczny dla ludzi i dla środowiska, więc nie trzeba się obawiać, że przedostanie się do jedzenia. Ocet poradzi sobie nawet z większymi zabrudzeniami, ale warto go używać również do systematycznego czyszczenia, dzięki czemu łatwiej będzie utrzymać piekarnik w czystości. 

Jak wyczyścić piekarnik octem? 

 1. Zmieszaj wodę z octem w równych proporcjach i dobrze wymieszaj, najlepiej przelewając płyn do butelki z atomizerem. 
 2. Następnie spryskaj wnętrze piekarnika i zostaw na kilka lub kilkanaście minut. Ocet zmiękczy tłuszcz i brud, co ułatwi ich usunięcie. 
 3. Na koniec zetrzyj brud mokrą szmatką, a jeśli nie wszystkie zabrudzenia dały się usunąć, powtarzaj całą czynność aż do skutku. 

Zobacz także: Czyszczenie piekarnika sodą i octem - domowy, skuteczny sposób

Jak wyczyścić przypalony piekarnik? 

Jeśli piekarnik jest silnie zabrudzony, np. przypalonym tłuszczem czy innymi dawno zaschniętymi plamami, trzeba sięgnąć po mocniejsze środki. Jednak nie zawsze muszą to być chemiczne detergenty, ponieważ i z trudnymi zabrudzeniami poradzą sobie domowe środki. Skutecznym sposobem jest połączenie octu, sody oczyszczonej i soli. 

 1. Wymieszaj wodę z octem w równych proporcjach i dodaj tyle sody, aby powstała gęsta pasta. Aby wzmocnić działanie środka, wsyp dwie łyżeczki soli. 
 2. Przygotowaną pastę nałóż na zabrudzone powierzchnie za pomocą gąbki, szmatki lub miękkiej szczoteczki do zębów. 
 3. Po kilkunastu minutach namocz pastę niewielką ilością wody i przetrzyj zabrudzone miejsca. 
 4. Kiedy pozbędziesz się już zabrudzeń, przemyj piekarnik mokrą szmatką, aby usunąć resztki pasty. 

Jak czyścić przypalony piekarnik samą sodą lub solą? To bardzo proste. 

 1. Jeśli chcesz użyć sody, posyp nią wnętrze urządzenia i zwilż wodą. 
 2. Zostaw roztwór na około dwie godziny, a następnie umyj piekarnik gąbką namoczoną w wodzie z octem. Wnętrze piekarnika możesz też posypać solą i rozgrzać go, aby zrobiła się brązowa. 
 3. Po ostygnięciu wytrzyj sól i umyj piekarnik mokrą gąbką. 

Zobacz także: Jak umyć piekarnik z termoobiegiem? Poznaj proste, domowe sposoby!

Czym czyścić piekarnik z zewnątrz? 

Podczas czyszczenia piekarnika warto zadbać również o jego zewnętrzne elementy. Czym najlepiej czyścić piekarnik z zewnątrz? Gałki piekarnika z łatwością wyczyścisz, używając miękkiej szczoteczki do zębów. Wystarczy zanurzyć szczoteczkę w płynie do mycia naczyń i dokładnie wyszorować gałki. Płyn ułatwi rozpuszczenie tłuszczu. Po wszystkim przetrzyj gałki wilgotną szmatką. 

Z kolei do czyszczenia szyby dobrze sprawdzi się pasta z wody i sody oczyszczonej. Należy wymieszać sodę z wodą, aby powstała gęsta pasta i nałożyć ją zarówno na wewnętrzną, jak i zewnętrzną stronę szyby. Po mniej więcej kwadransie umyj szybę gąbką, a na koniec przetrzyj wilgotną szmatką. Ze szczególną ostrożnością należy traktować zawiasy piekarnika, ponieważ zalane wodą mogą się uszkodzić. Do ich czyszczenia należy używać wilgotnej ściereczki lub miękkiej szczoteczki do zębów, a na koniec wytrzeć do sucha. 

Aby utrzymać piekarnik w jak najlepszym stanie, staraj się czyścić go po każdym użyciu. Dzięki temu czynność ta nie zabierze dużo czasu i nie będą potrzebne specjalne środki. Również żywność pieczona w czystym piekarniku nie będzie pachniała spalenizną. Przetarcie wnętrza piekarnika gąbką namoczoną wodą z octem po każdym użyciu powinno wystarczyć do utrzymania piekarnika w czystości.