Zamknij

Jak uratować zwarzony krem? Te triki was zaskoczą

04.10.2021 13:38
krem do ciasta
fot. Shutterstock

Zdarza się, że nawet najbardziej wprawnemu kucharzowi nie uda się krem do ciasta. Sprawdźcie, jak go wtedy uratować.

Okazuje się, że zwarzony krem to jeden z częstszych problemów pojawiających się podczas gotowania. Co zrobić, kiedy przydarzy nam się taka wpadka? Okazuje się, że istnieje kilka sprawdzonych trików, które warto wtedy wypróbować.

Jak uratować zwarzony krem? Poznajcie sprawdzone triki

Jeśli jesteśmy w trakcie przygotowywania kremu maślanego, musimy pamiętać o wybraniu odpowiednich obrotów miksera. Najczęściej kremy warzą się, kiedy do masy dodajemy masło. Wtedy powinno się zmniejszyć obroty do minimum i ubijać całość dalej.

Zwarzony krem na bazie śmietany również da się uratować. Całą masę wystarczy odrobinę podgrzać, wtedy składniki się połączą. Następnie miskę z masą umieszczamy w lodówce, aby całość odpowiednio się schłodziła. Następnego dnia powinno się ją ponownie ubić.

Krem, który nam nie wyszedł, można uratować jeszcze jednym sposobem. Okazuje się, że do masy należy dodać 2 łyżki gorącej wody, a następnie ponownie zmiksować.

Jak przechowywać krem? Podpowiadamy

Gotowy krem powinno się przełożyć do hermetycznie zamykanego pojemnika i umieścić w lodówce. W niskiej temperaturze może spędzić nawet 5 dni. Warto umieścić go z dala od produktów spożywczych o intensywnym zapachu, ponieważ kremy tortowe szybko chłoną intensywne aromaty.

Zobacz także: Czym zastąpić jajka w przepisach? Te pomysły was zaskoczą