Zamknij

Jak suszyć zioła? Te kuchenne triki was zaskoczą

04.01.2021 15:29
suszenie ziół w domu
fot. Shuttertock

Suszenie to metoda, która znana jest od wielu lat. Dzięki niej możemy przedłużyć termin przydatności do spożycia i nie tracić przy tym walorów smakowych, a także składników odżywczych. Dowiedz się, jak poprawnie wysuszyć zioła.

Chyba każdy wie, jak duży wpływ mogą mieć zioła na funkcjonowanie naszego organizmu. Stosowane są w medycynie, kuchni, a nawet kosmetologii. Potrafią wzbogacić smak każdej potrawy, a nawet złagodzić dolegliwości zdrowotne. Warto hodować zioła w przydomowym ogródku. Czy wiecie jednak, jak zachować ich świeżość po zerwaniu? Nasze triki wam w tym pomogą.

Jak suszyć zioła? Poznaj te sprawdzone triki

Suszenie ziół jest bardzo proste i nie wymaga specjalnego sprzętu czy umiejętności. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ cały proces może zająć trochę czasu. W pomieszczeniu, w którym będziemy suszyć zioła, powinno być przewiewnie. Ważne jest także, by było tam sucho. Do suszenia warto przygotować sobie ściereczkę wykonaną z bawełny lub lnu. Dzięki temu pokruszone zioła nie rozsypią się i będą znajdować się w jednym miejscu.

Zioła układamy na ściereczce, którą umieszczamy na większym talerzu lub tacce. Tak przygotowane odstawiamy w zaciemnione miejsce i czekamy, aż same wyschną. Cały proces może trwać nawet kilka tygodni.

Osoby niezbyt cierpliwe powinny wypróbować inny trik. Zioła można wysuszyć również w piekarniku. Wtedy należy pamiętać, aby drzwiczki od piecyka były cały czas uchylone. To z pewnością ułatwi ulatnianie się pary wodnej. Temperaturę należy ustawić na 40 stopni Celsjusza. Ten proces zajmie nam maksymalnie kilka godzin. Co jakiś czas należy jednak lekko potrząsnąć suszonymi ziołami.

Wypróbujesz te sposoby?

Zobacz także: Czym zastąpić jajka w przepisach? Te pomysły was zaskoczą

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?