Zamknij

Jak przechowywać szparagi? Poznaj nasze triki na zachowanie ich świeżości

20.04.2021 15:21
Świeże zielone szparagi w wiklinowym koszu
fot. Shutterstock

Przechowywanie warzyw wydaje się banalnie proste, ale takie nie jest. Zwłaszcza gdy chcemy zachować ich cenne właściwości odżywcze. Właśnie tak jest ze szparagami.

Sezon na szparagi się rozpoczął, warto zatem poznać kilka podstawowych informacji, które dotyczą właśnie warzyw bogatych w cenne właściwości. Najważniejsze rzeczy, jakie musimy o nich wiedzieć to, jak kupować dobre szparagi, ale też, w jaki sposób je przechowywać. Nie jest to bowiem rzeczą oczywistą. Zwłaszcza że szparagi znacznie różnią się pod tym względem od innych warzyw. Dlatego podpowiadamy wam wszystko, co wiemy na ten temat, żebyście mogli cieszyć się ich bogatym smakiem przez cały sezon.

Zobacz także: Jak przyrządzić szparagi? 3 proste przepisy na pyszne dania

Jak wybrać świeże szparagi?

Podczas przechowywania warzyw, przede wszystkim najważniejsza jest ich świeżość i jakość. Zwłaszcza w przypadku szparagów.

Są to warzywa, które najlepiej zjeść w dzień ich zakupu. Niestety nie do końca nadają się do przechowywania, ale gdy już musimy je przetrzymać w domu, warto zastosować kilka trików, które nam w tym pomogą.

Przede wszystkim pamiętajcie o zakupie jak najświeższych szparagów. Dotyczy to zarówno jedzenia ich od razu, jak i przechowywania.

Jak wybrać dobre szparagi? Świeże będą charakteryzowały się sprężystymi, jasnymi główkami i połyskującymi trzonkami. Będą też bogate w sok, co na pewno zauważycie po ich przekrojeniu. 

Zobacz także: Jak blanszować warzywa? To łatwiejsze niż wam się wydaje

Jak przechowywać szparagi?

Jeżeli już musicie przechować szparagi, przede wszystkim starajcie się to robić w wersji surowej. Ich podgrzewanie jest bowiem bez sensu. Stracą wówczas swoje cenne właściwości i smak.

Gdy macie świeże, nieprzetworzone termicznie warzywa, możecie je przechowywać w lodówce. Zanim jednak włożycie do niej szparagi, koniecznie owińcie je wilgotną ściereczką lub ręcznikiem papierowym. W takich warunkach pozostaną jędrne nawet do 5 dni. 

Nie jest wskazane mrożenie szparagów. Po rozmrożeniu bowiem stracą bardzo dużo wody, a do tego staną się wiotkie i pozbawione wartości odżywczych.

Zobacz także: Jak przechowywać żywność w lodówce? O tych trikach nie mieliście pojęcia

Ziemniaki można wykorzystać w wielu daniach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. Niektóre potrawy mogą cię zaskoczyć.

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?