Zamknij

Jak przechowywać sałatę i rukolę? Dzięki tym trikom dłużej pozostaną świeże

16.06.2021 15:22
Jak przechowywać sałatę i rukolę?
fot. Shutterstock

Sałata najlepiej smakuje zaraz po zakupie, ale można zastosować kilka sztuczek, dzięki którym zachowa swoją świeżość na dłużej. Zobaczcie, jakie to sposoby.

Są takie produkty, które najlepiej smakują na świeżo. Z pewnością zaliczają się do nich wszelkiego rodzaju sałaty. Masłowa, lodowa, rzymska, rukola - wszystkie te liściaste warzywa warto jeść zaraz po zakupie, gdy są chrupiące, a dodatkowo cieszą pięknym zapachem, smakiem i kolorem. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie od razu wykorzystać całej sałaty. Wówczas warto znać pewne triki, dzięki którym sprawimy, że zachowa ona świeżość na dłużej. Niezależnie od tego, jakiego jest rodzaju.

Zobacz także: Jak przechowywać szparagi? Poznaj nasze triki na zachowanie ich świeżości

Przechowywanie sałaty i rukoli - wyjmij je z opakowania

Zazwyczaj tego typu produkty kupujemy w opakowaniach lub wkładamy do siatki, w której możemy przetransportować je do domu. Zanim jednak włożymy je do lodówki, koniecznie powinniśmy pozbyć się folii.

Sałata i rukola w opakowaniu szybciej zwiędnie, a następnie spleśnieje. To może natomiast sprawić, że kolejne liście zaczną psuć się jeszcze szybciej.

Często zdarza się też tak, że sałata zaczyna gnić już w opakowaniu. Dlatego po wyjęciu jej z folii, koniecznie przejrzyjcie wszystkie liście, czy przypadkiem nie trzeba się jakichś pozbyć. 

Gdy już dokładnie obejrzycie warzywo i wyjmiecie je z opakowania, możecie zabrać się za zabezpieczenie go do przechowywania. 

Jak przechowywać sałatę i rukolę?

Zanim włożycie sałatę lub rukolę do lodówki, koniecznie ją umyjcie pod zimną wodą. Następnie odłóżcie liście do wyschnięcia. 

Teraz możecie wybrać jeden z dwóch sposobów na przechowywanie umytej sałaty lub rukoli.

1. Włóżcie sałatę do pudełka z mokrymi ręcznikami

Najpopularniejszą opcją przechowywania liściastych warzyw jest włożenie ich do plastikowego pudełka. Zanim jednak umieścicie sałatę w boksie, koniecznie wyłóżcie go mokrymi ręcznikami papierowymi. Na liściach także warto położyć warstwę wilgotnego ręcznika.

2. Zamknijcie ją w woreczku z zapięciem

Wilgotne liście możecie włożyć także do torebek na żywność. Pamiętajcie jednak, żeby zamknąć je tak, aby dostawało się do nich powietrze. Dzięki temu warzywa pozostaną świeże i chrupiące. Jeżeli jednak chcecie je przechować przez kilka dni, lepiej zdecydujcie się na pierwszy sposób. 

Zobacz także: Jak przechowywać szczypiorek? Podpowiadamy

Ziemniaki można wykorzystać w wielu daniach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. Niektóre potrawy mogą cię zaskoczyć.

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?