Zamknij

Jak przechowywać oliwę z oliwek? O tym warto pamiętać

14.01.2022 15:46
Oliwa z oliwek
fot. Shutterstock

Zastanawiasz się, jak przechowywać oliwę z oliwek, aby jak najdłużej zachować jej walory smakowe i odżywcze? Podpowiadamy.

Oliwa z oliwek dzięki swoim walorom smakowym i odżywczym na dobre zadomowiła się w naszych kuchniach. Możemy stosować ją na wiele sposobów. To znakomity dodatek do sałatek, sosów oraz innych potraw. Niestety trzymanie jej w nieodpowiednich warunkach sprawia, że szybko traci swoje właściwości. Sprawdź, jak ją prawidłowo przechowywać, aby jak najdłużej cieszyć się jej wyjątkowym smakiem.

Kuchenne porady: jak przechowywać oliwę z oliwek?

Wiele osób niepotrzebnie umieszcza oliwę z oliwek w lodówce, przez co szybko gęstnieje, a na jej powierzchni pojawia się nieestetyczny osad. Najlepiej trzymać ją w szczelnie zamkniętej butelce ustawionej w chłodnym miejscu, np. w szafce kuchennej.

Optymalna temperatura do przechowywania oliwy z oliwek nie powinna być niższa niż 12 stopni Celsjusza i wyższa niż 25 stopni Celsjusza. Nie należy jej wystawiać również na działanie silnych promieni słonecznych.

Zobacz także: 6 nietypowych zastosowań oliwy z oliwek w urodzie. Na co działa?

Oliwa z oliwek: właściwości odżywcze

Oliwa z oliwek ma wyjątkowy smak, ale też działa korzystnie na nasze zdrowie. Zawiera witaminy D, A oraz K. Znakomicie oczyszcza organizm oraz wspomaga trawienie. Poza tym jej regularne spożywanie pozwala nam zachować piękny i młody wygląd na dłużej.