Zamknij

Jak przechowywać cytrynę? Większość osób popełnia ten błąd

29.12.2021 15:36
Cytryna
fot. Shutterstock

Zastanawiasz się, jak przechowywać cytrynę, aby jak najdłużej zachować jej świeżość i smak? Sprawdź, o czym warto pamiętać.

Cytryna to owoc chętnie wykorzystywany w kuchni. Możesz przyrządzić z niej pyszną lemoniadę. To również znakomity dodatek do koktajli, deserów i sałatek. Niestety zdarza się, że już po krótkim czasie owoc ten traci swoją świeżość. Podpowiemy ci, jak temu zapobiegać.

Kuchenne porady: jak przechowywać cytrynę?

Odpowiednie przechowywanie cytryny jest bardzo ważne, aby jak najdłużej cieszyć się jej smakiem i aromatem. Niestety wiele osób popełnia błąd, przechowując pokrojoną wcześniej cytrynę w temperaturze pokojowej. To sprawia, że owoc szybko wysycha i traci swoje cenne walory smakowe i odżywcze.

Taką cytrynę należy trzymać w niskiej temperaturze z dala od źródeł ciepła. Najlepiej włożyć ją do lodówki w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku, dzięki temu zachowa swoją świeżość i wszystkie właściwości. Przy tym ważne jest, aby przechowywać ją nie dłużej niż kilka dni.

Zobacz także: Jak wycisnąć sok z cytryny bez krojenia? Ten trik was zaskoczy

Kuchenne porady: jak wybrać idealną cytrynę?

Przy zakupie cytryny warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na jej kolor. Żółta, mocna barwa świadczy o tym, że owoc jest dojrzały. Lepiej wybierać również cytrusy o cienkiej, gładkiej i elastycznej skórce bez widocznych przebarwień. Wszelkie ciemne plamy mogą bowiem oznaczać, że owoc nie będzie nadawał się do spożycia. Dobrą cytrynę poznasz również po pięknym, intensywnym zapachu.