Zamknij

Jak prawidłowo zaparzyć herbatę? Ten błąd popełnia wiele osób

31.01.2022 14:38

Nie wyobrażasz sobie dnia bez kubka gorącej, aromatycznej herbaty? Sprawdź, jakiego błędu unikać podczas zaparzania tego napoju.

Herbata
fot. Shutterstock

Herbata dzięki swoim walorom smakowym i licznym właściwościom zdrowotnym na stałe zagościła w naszych kuchniach. Trudno sobie wyobrazić spotkania z przyjaciółmi lub popołudniowy relaks bez tego cudownego napoju. Aby cieszyć się jego wyjątkowym smakiem i aromatem, warto stosować się do kilku zasad. Najważniejszą z nich jest odpowiedni czas parzenia herbaty.

Kuchenne porady: jak prawidłowo zaparzyć herbatę?

Wiele osób popełnia błąd, parząc herbatę za długo lub zbyt krótko, co wpływa negatywnie na jej smak i inne właściwości. Czas jej parzenia powinien być zawsze uzależniony od rodzaju danego produktu.

Przykładowo czarną herbatę powinniśmy parzyć przez ok. 2-3 minuty. W przypadku białej możemy nieco wydłużyć tę czynność nawet do 5 minut. Dodatkowo warto pamiętać o tym, aby nie zalewać jej wrzątkiem, bowiem straci swoje cenne właściwości. Optymalna temperatura wody dla tego gatunku to ok. 80 stopni Celsjusza. Z kolei herbatę zieloną najlepiej zaparzać przez ok. 3 minuty w temperaturze od 70 do 85 stopni Celsjusza.

Zobacz także: Czy zielona herbata może pomóc na odchudzanie? Te właściwości mogą was zaskoczyć 

Kuchenne porady: jak przechowywać herbatę?

Jeżeli chcesz się cieszyć wyjątkowym smakiem i aromatem swojej ulubionej herbaty przez dłuższy czas, musisz pamiętać o jej odpowiednim przechowywaniu. Produkt ten najlepiej trzymać w temperaturze pokojowej w suchym, ciemnym miejscu. Najlepiej zastosować do tego ceramiczne lub drewniane pojemniki z zamknięciem, które uchronią go przed utratą zapachu i walorów smakowych.

loader