Zamknij

Jak odświeżyć czerstwe pieczywo? Ten prosty sposób cię zaskoczy

26.11.2021 08:05
Pieczywo
fot. Shutterstock

Uwielbiasz o poranku smak i zapach świeżego pieczywa? Niestety już po kilku dniach często traci swoją swoją świeżość. Na szczęście mamy skuteczny sposób, dzięki któremu twój ulubiony chleb znów będzie smakował jak z najlepszej piekarni.

Właściwe przechowywanie pieczywa jest bardzo ważne, aby jak najdłużej zachować jego wszystkie najlepsze walory smakowe i odżywcze. Niestety, nawet gdy robimy to prawidłowo i trzymamy chleb w odpowiednich warunkach, to po upływie krótkiego czasu staje się on czerstwy. Na szczęście istnieje skuteczny trik, dzięki któremu uda ci się przywrócić jego świeżość. Będziesz zaskoczony, że jest on aż tak skuteczny.

Kuchenne triki: jak odświeżyć czerstwe pieczywo?

Jeżeli znów chcesz się cieszyć smakiem świeżego pieczywa, sięgnij po ten łatwy sposób. Dzięki niemu twój ulubiony chleb znów stanie się miękki i będziesz mógł z niego zrobić pyszne kanapki.

Wystarczy, że bochenek delikatnie zwilżysz wodą i zawiniesz w folię aluminiową. Następnie należy włożyć go do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza na ok. 5-10 minut. W razie potrzeby możesz odpowiednio wydłużyć lub skrócić ten czas - wszystko zależy od rodzaju pieczywa, z którego korzystasz. Efekt z pewnością cię zaskoczy.

Zobacz także: Jak długo można mrozić chleb i jak go rozmrozić, aby był jak świeży?

Kuchenne triki: jak wykorzystać czerstwy chleb?

Zamiast pozbywać się czerstwego chleba możesz go wykorzystać na wiele sposobów, oczywiście pod warunkiem, że nadaje się jeszcze do spożycia. Najłatwiejszy z nich to bez wątpienia przygotowanie z niego bułki tartej. Taki chleb doskonale sprawdzi się również w formie tostów i grzanek. Możesz też obtoczyć go w mleku i roztrzepanym jajku, a następnie usmażyć na patelni z dodatkiem sera żółtego. A może macie inne ciekawe pomysły na wykorzystanie takiego pieczywa?