Zamknij

Jak łatwo zetrzeć ser na tarce? Koniecznie poznaj ten trik

19.11.2021 15:35
Starty ser
fot. Shutterstock

Co zrobić, aby ścieranie sera na tarce było znacznie łatwiejsze? Sięgnij po ten sprawdzony sposób.

Ser żółty znakomicie wzbogaca smak różnych potraw. Może być dodatkiem do tostów lub składnikiem pysznej, pożywnej zupy. Niestety dość często ścieranie go na tarce bywa nie tylko czasochłonne, ale i problematyczne. Co zrobić, aby ser do niej nie przywierał? Ten niezawodny trik z pewnością cię zaskoczy.

Kuchenne porady: jak ścierać ser żółty, aby nie przywierał do tarki?

Ten trik przyda się tym, którzy zaczynają swoją przygodę z gotowaniem, ale też jego fanom. Wystarczy, że zewnętrzną część tarki posmarujesz delikatnie oliwą z oliwek. Możesz to zrobić za pomocą ręcznika papierowego lub czystej ściereczki. Dzięki temu produkt nie będzie przyklejał się do urządzenia.

Zamiast oliwy możesz również sięgnąć po olej kokosowy, dzięki któremu uzyskasz podobny efekt. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z jego ilością.

Zobacz także:  Jak przechowywać ser żółty, aby nie pleśniał? Podpowiadamy

Kuchenne porady: jak ścierać ser żółty?

Istnieją jeszcze inne metody, dzięki którym ścieranie sera jest znacznie łatwiejsze. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, aby robić to bezpośrednio po wyjęciu produktu z lodówki. W temperaturze pokojowej ser bowiem bardzo szybko staje się miękki, przez co przykleja się do tarki. A jakie są wasze skuteczne triki?