Zamknij

Jak gotować warzywa, żeby zachować ich smak? Mamy na to 5 sposobów

30.12.2020 14:38
gotowane warzywa
fot. Shutterstock

Gotowanie warzyw może sprawić niektórym wiele problemów. Istnieje jednak kilka trików, które wam w tym pomogą i sprawią, że wszystkie trudności znikną. Przekonaj się, że ich przyrządzanie może być łatwe.

Warzywa podczas gotowania mogą stracić swój smak, a także wiele witamin i minerałów. Warto więc zapoznać się z kilkoma trikami, które pomogą wam przygotować je tak, aby je zachowały. Nasze sprawdzone triki są dziecinnie proste.

Jak gotować warzywa, aby zachować ich smak? 5 sprawdzonych trików

Jeśli będziecie stosować się do tych prostych trików, gotowane warzywa nie stracą smaku oraz istotnych minerałów.

1. Nie krój na małe kawałki

Najlepiej gotować warzywa w całości i nie kroić ich na części. Jeśli warzywa będą pokrojone na kawałki, gorąca woda może wyciągnąć z nich ważne dla naszego organizmu mikroelementy, a także pozbawić je smaku.

2. Dodaj sól

Wodę do gotowania warzyw należy posolić. Dzięki temu stworzymy roztwór izotoniczny, który pomoże warzywom zachować witaminy, a także wydobędzie ich aromat oraz smak.

3. Przechowuj w lodówce

Po ugotowaniu warzyw należy wstawić je do lodówki. Niższa temperatura sprawi, że opóźnimy procesy związane z utratą witamin. Po wyjęciu z chłodziarki i ponownym podgrzaniu warzywa będą mieć piękny aromat oraz charakterystyczny dla siebie smak.

4. Gotuj krótko

Warzywa powinno się gotować maksymalnie 4 minuty. Wtedy zachowają swój kolor i nie stracą minerałów oraz witamin. Dodatkowo gotowanie al dente wydobędzie z nich charakterystyczny smak.

5. Nie obieraj warzyw

Okazuje się, że lepiej jest nie obierać warzyw ze skórki. Jej brak może spowodować, że zmienią one smak, a nawet utracą cenne witaminy oraz minerały.

Wykorzystasz nasze triki w kuchni?

Zobacz także: Czym zastąpić olej w cieście? Będziecie zaskoczeni

Rozwiąż quiz

Pytamy o dania z ziemniaków. Prawdziwi ziemniakożercy powinni zdobyć komplet punktów

Dania z ziemniaków
fot. Shutterstock

Czy na poniższym zdjęciu widzimy frytki z batatów?