Zamknij

Jak długo gotować ziemniaki? Od tego zależy ich smak

16.02.2022 15:36

Zastanawiasz się, przez jaki czas gotować ziemniaki, aby zawsze zachwycały swoim smakiem? Skorzystaj z naszych porad.

Ziemniaki
fot. Shutterstock

Ziemniaki to jedne z najbardziej popularnych warzyw w polskiej kuchni. Doskonale smakują jako dodatek do różnych potraw. Możesz przyrządzić z nich także smaczne frytki, placki albo odżywczą zupę. I chociaż większość z nas sięga po ziemniaki regularnie, to często nie wiemy, jak długo je gotować, aby wydobyć ich najlepsze walory smakowe i odżywcze. Większość z nas robi to intuicyjnie, co sprawia, że warzywa są rozgotowane albo przeciwnie – zbyt twarde. Sprawdź, jak to robić prawidłowo.

Domowe porady: jak długo gotować ziemniaki?

Gotowanie ziemniaków jest łatwe, ale warto zwrócić uwagę na ten szczegół. Jeżeli zależy ci na tym, aby zawsze smakowały idealnie i miały apetyczny wygląd, musisz gotować je przez odpowiedni czas.

Całe, średniej wielkości warzywa powinny być już dobre po ok. 25 minutach. Młode ziemniaki i pokrojone na mniejsze części potrzebują zazwyczaj mniej czasu. Możesz je zdjąć z kuchenki już po ok. 15 minutach. W trakcie gotowania zawsze warto sprawdzić widelcem, czy już są odpowiednio miękkie. Jeżeli nie, możemy potrzymać je na gazie odrobinę dłużej.

Zobacz także: Co zrobić z ugotowanych ziemniaków? Podpowiadamy

Właściwości odżywcze ziemniaków

Ziemniaki to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób chętnie włącza je do swojego menu. Zawarty w nich potas pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Poza tym warzywa te są źródłem żelaza, magnezu oraz fosforu. Znajdziemy w nich również liczne witaminy oraz błonnik, który wspomaga pracę układu pokarmowego.