Zamknij

Jak długo gotować grzyby, żeby nie zniszczyć ich smaku i aromatu?

23.02.2021
Aktualizacja: 23.02.2021 21:26
Jak długo gotować grzyby?
fot. Shutterstock

Grzyby to składnik wielu sosów, zup i farszów, które pojawiają się na naszych stołach najczęściej późnym latem i jesienią, ale często też przez cały rok. Gotowanie grzybów zbyt długo sprawia, że tracą swój wyrafinowany smak i konsystencje. Jak długo gotować grzyby?

“Ile gotować grzyby?” to najczęstsze pytanie, które zadajemy sobie podczas przygotowania potraw z ich dodatkiem. Jeśli je przegotujemy, utracą swój aromatyczny smak. Z drugiej strony, jeśli będziemy je gotować zbyt krótko, możemy nabawić się niestrawności, a nawet rozstroju żołądka. Gotowanie grzybów to najczęstsza obróbka termiczna, jakiej je podajemy. W ten sposób możemy przygotować je do smażenia, mrożenia oraz suszenia i korzystać z ich smaków także poza sezonem. Oto kilka praktycznych porad jak długo gotować grzyby, aby były smaczne i zdrowe. 

Zobacz także: Grzyby jadalne - sprawdź, które okazy należy zbierać

Jak długo gotować grzyby? Obgotowanie grzybów 

Amatorzy grzybobrania mają stosunkowo niewiele czasu w skali roku, aby cieszyć się tymi skarbami lasu. Po powrocie ze zbiorów najlepiej szybko poddać je obróbce termicznej i przygotować do wykorzystania przy świeżych potrawach lub zamrożenia. Nie powinniśmy też długo trzymać świeżo zebranych grzybów w lodówce, ponieważ jeśli będą nadpsute, możemy się nimi poważnie zatruć.  

Obgotowywanie grzybów rozpocznijmy od ich dokładnego obrania i oczyszczenia za pomocą nożyka. Jak namoczyć grzyby? Wystarczy umieścić je w garnku i zalać zimną wodą tak, aby wszystkie były w niej zanurzone. Warto odczekać kilka minut i zamieszać nimi, aby woda wypłukała z nich piach i igliwie. Następnie przecedzamy je przez durszlak. Pamiętajmy, aby grzyby zawsze wrzucać do zimnej wody i posolić dopiero pod koniec gotowania. Obgotowanie grzybów wymaga od nas ciągłego zbierania piany, która tworzy się na powierzchni wody.  

Zobacz także: Jak przechowywać suszone grzyby? Poznaj sprawdzony trik

Grzyby świeże i grzyby mrożone - ile czasu gotować?  

Gotowanie grzybów świeżych i mrożonych przebiega zawsze tak samo. Warto przy tym pamiętać, że zarówno pieczarki, jak i grzyby, które nie występują w naszej strefie klimatycznej np. grzyby mun lub szitake, można jeść na surowo i obgotowywanie ich nie jest w tym przypadku konieczne. O tym, jak długo gotować grzyby będzie decydowała ich wielkości - czy gotujemy je w całości, czy też kroimy na mniejsze części. 

Jak długo gotować grzyby w zależności od ich rodzaju? Średniej wielkości miękkie maślaki i podgrzybki gotujemy przez 15 minut, koźlaki i boczniaki około 25 minut, natomiast kurki, prawdziwki i rydze potrzebują aż 35 minut.  

Zobacz także: Bezpieczne grzybobranie - wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Ile gotować suszone grzyby? 

Grzyby suszone chętnie używamy do przyrządzania pysznych zup, farszów do pierogów i krokietów, a także uszek i kompotów z suszu na święta. Jak namoczyć suszone grzyby, aby wydobyć głębie ich smaku? Obgotowywanie grzybów suszonych rozpocznijmy od namoczenia ich w wodzie, a najlepiej w mleku, które zmiękczy je i nada im delikatniejszego, pełniejszego smaku. Jeśli nie mamy zbyt wiele czasu, wystarczy namoczyć je na około trzy godziny przed gotowaniem, najlepiej jednak jeśli potrwa to całą dobę. Jeśli wcześniej je dokładnie oczyściliśmy, nie wylewajmy mleka, lecz użyjmy go jako składnik zupy lub sosu. 

Ile gotować suszone grzyby? Zależy to przede wszystkim od tego, czy gotujemy je w całości, czy w kawałkach. Gotowanie grzybów suszonych w całości powinno trwać około godziny, natomiast w postaci rozdrobnionej będą gotowe po upływie około 25 min od momentu wrzenia wody. 

Zobacz także: Suszenie grzybów w piekarniku - jak prawidłowo powinno wyglądać?

Jak długo dusić grzyby? 

Wszystkie grzyby zasadniczo potrzebują jakiejkolwiek obróbki termicznej, zanim będą zdatne do spożycia. Wyjątek stanowią pieczarki, grzyby mun i szitake, które można jeść na surowo. Nasze babcie  standardowo wykonywały obgotowywanie grzybów przed smażeniem i duszeniem. Grzyby duszone w sosie własnym lub z cebulką chętnie jemy same, czy używamy ich do farszu. 

Jak długo dusić grzyby? Grzyby pokrojone w kawałki umieszczamy na rozgrzanej patelni z olejem i masłem i dusimy pod przykrywką na wolnym ogniu przez 30 minut. Następnie doprawiamy przyprawami, dodajemy śmietanę i na pięć minut zwiększamy ogień.  

Zobacz także: Podajemy tradycyjny przepis na marynowane grzyby. Smacznego

Jak długo gotować grzyby, żeby nie były gorzkie? 

Często zdarza się, że zastosowaliśmy się do wskazówek dotyczących tego jak długo gotować grzyby, a i tak są gorzkie w smaku, co skutecznie odbiera nam na nie ochotę. Dotyczy to zwłaszcza popularnych w domach i restauracjach sezonowych kurek i rydzów. Gotowanie grzybów rozpocznijmy od pozbycia się nadpsutych części, a następnie dokładnie je oczyśćmy pędzelkiem i wypłuczmy w wodzie. 

Jak gotować grzyby, aby pozbyć się goryczy? Jednym ze sposobów jest gotowanie grzybów na suchej patelni przez około 10 min. W tym czasie zdążą puścić swoje soki oraz je wchłonąć w trakcie ostudzania. 

Gorzki smak kurek i rydzów często wynika z faktu, że są one zbyt długo przechowywane. Dlatego też nie zaleca się ich mrożenia przez okres dłuższy niż trzy miesiące. Zanim zaczniemy obgotowywanie grzybów lub ich mrożenie, warto je wcześniej zblanszować. Blanszowanie grzybów polega na namoczeniu ich gorącej wodzie dodatkiem soli lub cukru przez kilka minut, co nie tylko zapobiegnie goryczkowej nucie, ale i zabezpieczy je przed rozpadnięciem się.  

Zobacz także: Śniły ci się grzyby? Sprawdź interpretacje tego snu!

Jak gotować grzyby, aby były lekkostrawne? 

Potrawy z grzybów, ale i same grzyby często powodują u nas poczucie ciężkości utrzymujące się przez kilka godzin od posiłku. Istnieją jednak sposoby na to, aby grzyby nie były ciężkostrawne i nie powodowały u nas dolegliwości żołądkowych. Pamiętajmy przy tym, aby gotowanie grzybów przeprowadzić do momentu, aż będą one miękkie. Zawsze też liczmy czas gotowania od momentu wrzenia wody. Aby grzyby były lekkostrawne, warto użyć w trakcie gotowania przypraw, które znane są ze swoich dobroczynnych właściwości wspomagających proces trawienia takich jak kminek, rozmaryn i tymianek lub mniej popularny cząber. Aby nasz układ pokarmowy łatwiej je przyswoił, unikajmy spożywania potraw z grzybów w połączeniu z alkoholem. Grzyby, bez względu na sposób obróbki i przygotowania, nie powinny być spożywane przez osoby cierpiące na choroby jelita, wątroby i nerek. Absolutnie też nie zaleca się jedzenia ich kobietom w ciąży i małym dzieciom.