Zamknij

Gotowanie w szybkowarze - instrukcja obsługi i czas gotowania

23.03.2021
Aktualizacja: 23.03.2021 21:36
Co można gotować w szybkowarze?
fot. Shutterstock

Gotowanie w szybkowarze to sprawdzony sposób na utrzymanie zdrowej diety. Szybkowar docenią osoby żyjące w pośpiechu, ponieważ przygotowuje posiłki błyskawicznie. Mimo to szybkowar nie jest sprzętem, który pojawia się w wielu kuchniach. Wątpliwości budzi jego użytkowanie oraz brak wiedzy na temat bezpieczeństwa. 

Gotowanie w szybkowarze bez użycia tłuszczu możliwe jest poprzez wysokie ciśnienie wytwarzane w garnku. Dzięki temu dania są mniej kaloryczne. Dlatego właśnie warto poznać zalety, jakie ma szybkowar. Jak gotować w nim potrawy i ile czasu to zajmuje? 

Zobacz także: 5 najsmaczniejszych śniadań bez chleba. Wypróbuj je wszystkie!

Na czym polega gotowanie w szybkowarze? 

Gotowanie w szybkowarze polega na wykorzystaniu wysokiego ciśnienia. Szybkowar najczęściej wykonany jest z aluminium lub stali nierdzewnej. Wewnątrz znajduje się pojemnik do umieszczenia w nim pożywienia. Na zewnątrz zamykany jest specjalną pokrywką z zaciskiem, która szczelnie zamyka powietrze w środku. Gdy temperatura w środku wzrasta, rośnie również ciśnienie. Powietrze zaczyna krążyć, przenikać pożywienie i w ten sposób je obrabia.  

Jak gotować w szybkowarze? Gotowanie zaczyna się, gdy poziom ciśnienia jest odpowiedni, natomiast garnek sygnalizuje to gwizdaniem. Wtedy trzeba zmniejszyć temperaturę tak, by nie rosła, a jedynie się utrzymywała. Od tego momentu liczy się czas gotowania potrawy. Gdy czas minie, można usunąć parę i wyjąć gotowy posiłek. Uwaga - w trakcie gotowania nie wolno podnosić pokrywy garnka do góry. 

Zawór posiada w pokrywce zawór bezpieczeństwa. Służy on odprowadzaniu powietrza, by zbyt wysokie ciśnienie nie doprowadziło do rozerwania garnka. Z tego powodu należy dbać o drożność zaworu.  

Zobacz także: Miałaś sen o gotowaniu smacznej potrawy? Sprawdź, co to oznacza!

Zalety gotowania w szybkowarze  

Szybkowary przy stosowaniu zgodnie z instrukcją są bardzo łatwe w obsłudze. Wielkość szybkowarów pasuje do większości kuchenek. Można używać ich na różnych kuchenkach, a niektóre modele nadają się do płyt indukcyjnych. Nie zabierają też zbyt wiele miejsca. Jakie jeszcze zalety ma szybkowar? 

  • umożliwia gotowanie bez tłuszczu, 
  • zwiększa oszczędność wody, 
  • produkty zachowują wartości odżywcze, 
  • można gotować kilka produktów jednocześnie, 
  • niweluje zapach w mieszkaniu, 
  • potrawy nie przypalają się. 

Osoby, które mają problemy z alergią lub cukrzycą, powinny rozważyć gotowanie w szybkowarze. Przepisy na dietetyczne dania idealnie nadają się do przygotowania w tym naczyniu.  

Zobacz także: Co zrobić, żeby ryż się nie kleił? Mamy na to sprawdzone triki

Co można gotować w szybkowarze? 

W szybkowarze można gotować warzywa, np. brukselkę, buraki, ciecierzycę albo cukinię. Sprawdzi się podczas gotowania fasoli, grochu, grzybów, kapusty, kalafiora, brokułów, kapusty, marchwi, pomidorów, soczewicy, szparagów oraz ziemniaków. Doskonale nadaje się do przygotowywania różnego rodzaju zup. Można też gotować mięsa i ryby: cielęcinę, golonkę, ryby, szynki, wołowinę, wieprzowinę, drób czy królika.  

Zobacz także: Jak ugotować ziemniaki w mikrofalówce? Mamy na to sprawdzony trik

Czas gotowania wybranych produktów w szybkowarze 

Jak szybko gotuje szybkowar? Czas gotowania zależy od rodzaju produktów. Należy go  odmierzać od momentu nagromadzenia ciśnienia w szybkowarze, co sygnalizuje gwizdanie.  

Gotowanie w szybkowarze - czas obróbki wybranych produktów:  

  • Golonka gotowana w szybkowarze powinna być gotowana przez godzinę, by zmiękła i była idealna do spożycia. 
  • Ile gotować buraki w szybkowarze? Gotowanie buraków w szybkowarze trwa około 25 minut.  
  • Gotowanie ziemniaków w szybkowarze trwa do 15 minut, o ile są one w całości. Kartofle w ćwiartkach wystarczy gotować maksymalnie osiem minut.  
  • Gotowanie fasoli w szybkowarze trwa 20 min, jeśli jest namoczona, a 30 min - nienamoczonej. Fasolce szparagowej wystarczą natomiast trzy minuty. 

Zobacz także: Jak gotować jajka, by nie pękały? Te triki was zaskoczą

Czego nie należy gotować w szybkowarze? 

W szybkowarze nie należy gotować kasz ani innych produktów sypkich lub drobnych, ponieważ mogą osiadać w zaworze, blokując go. Niedrożny zawór sprawia, że gotowanie w szybkowarze stanie się niebezpieczne, ponieważ nie będzie możliwe bezpieczne odprowadzenie powietrza i zmniejszenie ciśnienia.