Zamknij

Czym zastąpić papier do pieczenia? Sprawdzi się nie tylko folia aluminiowa

09.03.2021
Aktualizacja: 09.03.2021 23:40
Czym zastąpić papier do pieczenia?
fot. Shutterstock

Szykujesz ciasto na świąteczną kolację? Chcesz upiec mięso na obiad? Niezbędny będzie ci papier do pieczenia. Co jednak zrobić, gdy okaże się, że w domu go zabrakło? Przeczytaj, czym zastąpić papier do pieczenia i nie rezygnuj z gotowania! 

Papier do pieczenia zapobiega przypaleniu się wypieków i przyklejeniu się potraw do blaszki. Co jednak zrobić, gdy nie mamy go pod ręką? Można go zastąpić bułką tartą, folią aluminiową lub papierem śniadaniowym. Przeczytaj, jak je wykorzystać do przygotowania potraw i wypieków w piekarniku. 

Zobacz także: Co zrobić, by ciasto nie przywarło do blachy? Zdradzamy kilka sprawdzonych trików

Czym zastąpić papier do pieczenia? Bułka tarta i masło 

Zastanawiasz się, czym zastąpić papier do pieczenia? Jednym ze sprawdzonych sposobów na jego zastąpienie jest wykorzystanie masła i bułki tartej. Bułka tarta już od wieków znana jest jako zastępnik papieru do pieczenia, dodatkowo jest tania i łatwo dostępna. Jej zastosowanie sprawi, że potrawa nie przyklei się do blaszki. 

Wysypanie blaszki bułką tartą i masłem to dobre rozwiązanie, jeśli pieczesz mięso lub pasztet, ale sprawdzi się również w przypadku niektórych ciast. Wystarczy, że zmieszasz tłuszcz z bułką tartą i wyłożysz cienką warstwą takiej mieszanki całą powierzchnię blachy. Z takiego sposobu korzystano, kiedy papier do pieczenia nie był jeszcze tak znany, jak dziś. 

Zobacz także: Folia aluminiowa - właściwości. Która strona trzyma ciepło?

Co użyć zamiast papieru do pieczenia? Folia aluminiowa 

Nie masz w domu bułki tartej? Do pieczenia możesz wykorzystać także folię aluminiową. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się przy pieczeniu chrupkich potraw. Nie sprawdzi się w przypadku produktów o mokrej konsystencji. Jego zaletą jest fakt, że folia aluminiowa pokryta jest żaroodporną powłoką, dzięki czemu może być używana nawet przy wysokich temperaturach pieczenia. 

Decydując się na jej użycie, pamiętaj jednak, że nie ma ona właściwości nieprzylepnych, dlatego powierzchnię folii warto nasmarować tłuszczem i dopiero na tak przygotowaną nałożyć potrawę. Pamiętaj też, aby przy wykładaniu formy folią aluminiową błyszcząca strona stykała się z potrawą, ponieważ lepiej zatrzymuje ciepło. 

Zobacz także: Jak przechowywać wypieki, by dłużej zachowały świeżość? Poznaj sprawdzone triki

Papier śniadaniowy zamiast papieru do pieczenia 

W niektórych przypadkach papier do pieczenia można zastąpić zwykłym papierem śniadaniowym. Przed nałożeniem na niego potrawy lub ciasta warto jednak go natłuścić, aby nie przywarły one do papieru. W tej roli sprawdzi się najlepiej masło lub margaryna. Jeżeli akurat nie masz pod ręką żadnego papieru, wystarczy nasmarować nimi wnętrze formy. 

Takie rozwiązanie będzie wystarczające, jeśli zamierzasz upiec np. ciasteczka. Tego typu małe wypieki zazwyczaj piecze się tylko kilkanaście minut, dlatego szansa, że coś pójdzie nie tak przez brak papieru do pieczenia jest naprawdę mała. 

Zobacz także: Co zrobić, żeby ciasto nie opadło? Mamy na to sprawdzone triki

Folia do pieczenia lub mata silikonowa zamiast papieru

Jednymi z najlepszych zamienników papieru do pieczenia są folia do pieczenia i mata silikonowa. Można ich używać w piekarniku nawet piekąc w wysokich temperaturach. Dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że folia do pieczenia i mata silikonowa zatrzymują ciepło podczas pieczenia - dzięki czemu wypieki i potrawy są gotowe szybciej. Ponadto folia do pieczenia jest bardzo elastyczna i nie przywiera do jedzenia, dlatego jest idealnym rozwiązaniem w przypadku pieczenia różnego rodzaju ciast, chleba czy bułek. 

Decydując się na zakup maty lub folii do pieczenia pamiętaj, że występują one w określonych rozmiarach. Jeśli chcesz ich używać na co dzień, najlepiej kup kilka rodzajów, aby pasowały do różnych blach. Zwróć również uwagę na ich jakość - mata do pieczenia może również być zastępnikiem stolnicy, dlatego najlepiej kupić taką, która posłuży ci w kuchni wiele lat.