Zamknij

5 błędów, które popełniasz robiąc pizzę. Przez nie nigdy nie będzie idealna

19.10.2021 12:26
Pizza z dodatkami
fot. Shutterstock

Często robisz pizzę w domowym zaciszu, ale zawsze jest daleka od ideału? Sprawdź, z czego to może wynikać.

Pizza to jedno z najbardziej znanych włoskich dań na świecie. Sekret jej popularności tkwi w odpowiednio wyrobionym cieście i wysokiej jakości składnikach. Każdy doświadczony pizzerman wie, że jej finalny smak zależy od wielu różnych czynników. Liczy się tu nie tylko doświadczenie, ale również prawdziwa kulinarna pasja.

Błędy przy robieniu pizzy - czego unikać?

Jeżeli chciałbyś przenieść odrobinę klimatu słonecznej Italii do swojej kuchni, możesz bez problemu przyrządzić taką pizzę samemu. I chociaż z pozoru jej zrobienie wydaje się proste, to jednak trzeba wystrzegać się kilku błędów, przez które może stracić swój smak. O czym mowa? Przekonaj się.

Wybór nieodpowiedniej mąki

Zła mąka to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Musisz mieć świadomość, że nie każdy rodzaj będzie się nadawał do tego typu wypieków. Do pizzy najlepiej wybierać tradycyjną włoską mąkę typu 00, dzięki której uzyskamy cienkie, lekkie i chrupiące ciasto.

Złej jakości dodatki

Pewnie nieraz zdarzyło ci się zamówić pizzę, której wygląd pozostawiał wiele do życzenia. Zwiędłe warzywa czy suchy ser mogą skutecznie odebrać ochotę na jedzenie. Idealna pizza to również zasługa odpowiednich dodatków, dlatego zawsze warto wybierać tylko te świeże i najwyższej jakości. Wtedy masz pewność, że nie tylko będą smakować idealnie, ale również ładnie prezentować się na talerzu.

Zła temperatura pieczenia

Ciasto twojej pizzy wyszło zbyt gumowe? Prawdopodobnie to wina źle ustawionej temperatury pieczenia. Pizzę należy piec w maksymalnie rozgrzanym piekarniku, dzięki temu będzie odpowiednio chrupiąca. Ważny jest również czas pieczenia, który powinien być uzależniony od grubości ciasta. W przypadku cienkiego wystarczy 10-12 minut.

Pośpiech

Ciasto drożdżowe powinno rosnąć minimum kilka godzin, a najlepiej przygotować je już dzień wcześniej i odstawić do wyrośnięcia. Niestety wiele osób o tym zapomina i często skraca ten czas, co później negatywnie odbija się na smaku i jakości pizzy.

Zbyt duża ilość składników

Każdy szef kuchni wie, że w gotowaniu warto zachować złoty środek. Zbyt duża ilość przypraw czy dodatków może tylko popsuć finalny smak dania. Podobnie jest z pizzą. Często przesadzamy ze składnikami, które nie tylko ze sobą nie współgrają, ale też umieszczone w nadmiarze utrudniają jedzenie. Jakie kulinarne błędy podczas przyrządzania pizzy popełniacie najczęściej?