Zamknij

Pomidorami, kolendrą, solą, a nawet wodorostami. Jak może smakować piwo?

24.06.2016 14:40
Jak może smakować piwo?
fot. Pixabay

Jak to jest, że czasami czujemy smak, którego tak naprawdę wcale nie ma? 

Słodycz i goryczka to smaki najczęściej kojarzące się z piwem i nie ma w tym nic dziwnego - koncerny nie lubią nas zaskakiwać. Wystarczy jednak spróbować piw rzemieślniczych, żeby odkryć zupełnie inny świat.

Z pięciu podstawowych smaków wszystkie możemy odnaleźć w piwie, choć piwa z wodorostami i pomidorami (czyli o smaku umami) dostępne są tylko w specjalistycznych sklepach. Silna słodycz pochodzi zazwyczaj od dodatku cukru, miodu lub karmelu już po zakończeniu fermentacji. Drożdże muszą zostać spasteryzowane lub odfiltrowane, w innym wypadku przetworzyłyby cukier do postaci czystego alkoholu i… dwutlenku węgla. Sprawiając, że butelki zachowywałyby się niczym odłamkowe granaty.

Na bezdechu

Delikatna słodycz może też charakteryzować piwa mocne i ciemne, w tym przypadku jej źródłem będzie przede wszystkim słód. Ale słodycz możemy wyczuć tez w piwach, które wcale słodkie nie są, ale pachną czymś, co się nam ze słodyczą kojarzy – bananem, jabłkiem, gumą balonową, goździkami, wanilią itp. Mózg lubi nam płatać figle i wyczujemy smak, którego nie ma. Aby się o tym przekonać, wystarczy spróbować pachnącego bananami i goździkami piwa pszenicznego z zatkanym nosem.

Źródłem goryczki w piwie jest w większości przypadków chmiel, ale nie tylko. Za jej pojawienie się może odpowiadać też m.in. alkohol. W trunkach ciemnych możemy spodziewać się wyższej goryczy spowodowanej przez dodatek palonego słodu lub jęczmienia, nie jest to jednak regułą. Ten sam dodatek zwiększy kwaśność piwa. Także wiele dodatków piwowarskich, choć rzadziej stosowanych, takich jak piołun, może wpływać na smak piwa. Substancji, które odczuwamy jako gorzkie, jest ponad 500, tak więc źródło goryczy nie zawsze będzie oczywiste. Ale nie zawsze musi to być smak - w słodzie i chmielu, poza przyjemną goryczką, znajdują się taniny, które nie mają smaku, ale powodują obkurczanie się błony śluzowej w ustach, kojarzące się często z goryczką (znaną z czerwonego wina i herbaty). Co ważne, różne rodzaje goryczki możemy wyczuć w różny sposób.

Szczypta soli

Wszystkie piwa są kwaśne, choć mało które odczuwamy jako mocno kwaskowe. Ich pH zazwyczaj wynosi 4,2-4,5, a wyraźną kwaśność zazwyczaj wyczuwamy poniżej 4. Jeśli więc piwo nie jest zepsute, nie powinno drażnić języka. Smak kwaśny może być trochę lepiej wyczuwalny w piwach pszenicznych (mocno nagazowanych), owocowych i ciemnych (z dodatkiem palonych słodów). Wyjątkiem są piwa zawierające kwas mlekowy lub octowy – coraz bardziej popularne lambiki, niemieckie Berliner Weisse czy Gose. To ostatnie jest o tyle wyjątkowe, że dodaje się do niego kolendry i… soli. Niewielka ilość paradoksalnie daje wrażenie słodyczy i orzeźwienia. Smakuje i pachnie jak nadmorski wiatr.

Warto spróbować piw w różnych stylach, aby sprawdzić, które smakują nam najbardziej. Pamiętajmy jednak, że nasz smak zmienia się w zależności od wielu czynników – pogody, pory dnia i naszego nastroju. Warto zatem odnaleźć nasz smak na każdą okazję.